VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí géniové přednášeli ve Zlíně

Zlín – Dokázat v sedmi či osmi letech plynule a sebejistě hovořit o rozvoji peněz, mineralogii nebo vývoji lidského druhu zvládne málokdo. Mimořádně talentované děti však ano. Za jejich znalosti by se nemusel stydět ani maturant.

7.5.2011 4
SDÍLEJ:

Nadané děti při prezentaci svých projektůFoto: DENÍK/Lenka Bořutová

Že ve Zlínském kraji jich není málo, dokazuje Základní škola Malenovice, která se jako jediná v kraji zabývá vzděláváním a rozvojem intelektově nadaných žáků.

Výjimečně nadaní mohou ve školách narazit na nepochopení svých vrstevníků i některých učitelů. Malenovická základní škola však nabízí individuální přístup a výuku na míru.

Tento čtvrtek vedení školy uspořádalo ve zlínském hotelu Moskva tiskovou konferenci, kde několik nadaných dětí předvedlo ukázky ze svých projektů.
Jako první se slova ujal devítiletý Tadeáš Mrnka ze 3. B. Vyprávěl o achátech. „Téma jsem si vybral, protože už odmalička se zajímám o minerály. Nejvíce mě však zaujal achát pro svou pestrobarevnost,“ přiblížil Tadeáš.

V prezentaci hovořil například o jeho typických barvách, druzích či kde se nejčastěji vyskytuje. „Toto byla jen část mého projektu, ale i tak doufám, že se vám líbil,“ usmál se. Z vystoupení podle svých slov trému neměl.

Se svou prací se představil i sedmiletý Daniel Rucký, který vyprávěl o počátku lidstva a jeho vývoji. „Nejznámější první předek člověka australopitecus se jmenuje Lucy a byla veliká asi jako já,“ přiblížil malý badatel.

Například Martin Janiš ze 3. B zpracoval téma numisma­tiky. „Cesta, kterou se peníze kutálely naší civilizací, je předlouhá. Začíná u mušlí a končí u digitálního finacování. Zatím. Jde totiž o nekonečný příběh a souvisí se vším důležitým, co se kdy v naší zemi událo,“ myslí si Martin. Svůj text si nejdříve sepsal a pak si jej zapamatoval. „Trému jsem trochu měl,“ přiznal Martin.

Alexandr Šašek z 1. A přednášel o Praze. „Téma jsem si vybral, protože mě odmalička zajímaly staré věci,“ vysvětlil.

Na konferenci hovořila například ředitelka školy Zdeňka Jančíková či pedagogové, kteří s dětmi pracují. Jančíková tam shrnula základní fakta. „V současnosti u nás studuje asi 40 dětí, které jsou zařazené do skupin edukace a rozvoj intelektově nadaných, zkráceně skupiny ERIN,“ upřesnila ředitelka s tím, že s dětmi pracuje osm pedagogů.

O mimořádných schopnostech tamních žáků svědčí například i to, že jedna dívka ze čtvrté třídy absolvovala rozdílové zkoušky a nastoupila do páté třídy. Z pátého ročníku se jí podařilo dostat na gymnázium. Kromě přeskočení ročníků má však škola zkušenost také s kombinací výuky různě starých dětí.

„Například třeťáci či čtvrťáci chodí na jeden předmět se žáky z vyšších ročníků. Mají společně druhý cizí jazyk a učí se němčinu či ruštinu. Funguje to velmi dobře,“ míní Jančíková.

Rozvíjet jejich schopnosti je však potřeba také po přechodu na střední školu. Proto začala Základní škola Malenovice komunikovat se zlínskými víceletými gymnázii. „Navázali jsme intenzivní spolupráci s oběma zlínskými gymnázii. Zatím to vypadá, že by celou skupinu jedno z nich mohlo převzít a dál o ni po páté třídě pečovat,“ naznačila možnosti ředitelka.

Autor: Lenka Bořutová

7.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení