„Vždycky jsem všechno dělala sama, ale letos toho je v práci opravdu hodně, tak docela uvažuju, že si najmu odborníky. Aspoň se mi uvolní více času na nákup dárků,“ plánuje například Dana Sovadinová ze Zlína.

A co by jí v danou chvíli pomohlo nejvíce?

„No určitě potřebujeme vymalovat a umýt okna. Takže se kouknu na internet a vyberu si nějakou firmu s nejlepšími ohlasy,“ naznačila žena. Právě některé domácí práce jsou pro mnohé vytížené rodiny přítěží po celý rok. S blížícími se svátky se však na specializované firmy obracejí ještě častěji.

„Do konce roku jsme naprosto plní,“ konstatoval za krajskou pobočku společnosti Snadný úklid CZ Michal Pavelka.

Podobné scénáře jsou však před velkými svátky podle něj naprosto běžné. „Největší zájem je o generální úklidy domácností. Samozřejmě máme ceník, kde se ceny odvíjejí podle druhu práce. Se vším všudy u nás průměrně úklid celé domácnosti vyjde na nějaké čtyři tisíce korun,“ vyčíslil Pavelka.

Pro některé domácnosti jsou naopak některé úklidové práce stále jakýmsi rituálem. „Koberce si nejraději čistím sama. Vždy si jen u některé z firem zapůjčím za drobný poplatek přístroj a pak už si s tím pěkně v klidu vyhraju, aniž bych musela nad kýmkoliv stát a hlídat, jestli to dělá pořádně,“ přiznala například Vilma Chytilová z Holešova.

Podobné služby poskytuje například firma Marek Hýža - Služby Vsetín. „Nabízíme jak čištění, tak výpůjčku strojů,“ naznačil Hýža.

Před svátky je prý zájem o služby tradičně obrovský. „Máme to hodně nabité. Zakázek je opravdu spousta. Poptávce jsme ale schopni vyhovět,“ ujistil podnikatel. Dodal, že stroje navíc dokáže jejich firma zapůjčit i v den státního svátku. „Pokud je zájem, nemám problém s tím půjčit jej třeba na Štědrý den,“ poznamenal Hýža.

Ceny má podle svých slov přívětivé. „Stroje půjčujeme na jedenáct až čtyřiadvacet hodin za tři sta třicet korun. Čím dříve zákazník přijde, tím déle stroj má,“ dodal.

Uspěchaná doba mnohdy nedopřeje čas ani na drobné řemeslné práce. Tam, kde roli pánů domácnosti nepřevezmou specializované firmy, nastupují takzvaní hodinoví manželé.

„Zatím je to ještě klidné. Ale myslím si, že to brzy vypukne,“ poznamenal například zlínský Michaiel Avramidis. Za hodinu práce si většinou účtuje 200 korun. A ve svém řemeslném repertoáru má vše od drobných oprav či montáží až po malířské a natěračské práce. „Hodinového manžela dělám jen přes zimu, většinu roku se jinak věnuju klempířině,“ připojil muž.

Také po malířích je před Vánocemi sháňka. „Je to spíše nárazové. Ale znáte to. Nikdo nic a najednou chce každý všechno hned,“ přiblížil uherskobrodský malíř, natěrač a štukatér Petr Brhlík. Odhadnout cenu je však prý v jeho řemesle složité.

„Záleží na použitém materiálu, složitosti a samozřejmě výměře bytů či domů,“ netroufal si průměrovat cenu řemeslník. I když má mnohdy napilno, místečko si ve svém pracovním plánu prý ještě najde. „Ale přiznám se, že většinou už chci mít krátce před Vánocemi svůj klid, takže se už snažím příliš zakázky nebrat,“ podotkl.

Obrovský zájem je v posledních letech také o sladké dobroty všech druhů, chutí i barev. Zatímco dříve bylo pečení doslova celorodinnou záležitostí a recepty byly po dlouhá desetiletí střeženy jako oko v hlavě, nyní mnozí lidé volí méně pracnou cestu. Řada cukrářek se tak před Vánocemi nezastaví.

„O pečení na zakázku je před svátky obrovský zájem. Kilogram cukroví u nás vyjde na 321 korun. Většinou je to krabice o pěti druzích. Zpravidla linecké, vanilkové rohlíčky, kokosové koule, ořechový řez politý čokoládou a perníčky,“ přiblížila například Eva Andrýsková z kroměřížské Palačinkárny.

Kromě klasické nabídky prý zkoušeli nabízet své pamlsky s padesátiprocentní slevou také přes internetový slevový server.

„Setkali jsme se s mimořádným úspěchem. Máme objednávky na zhruba sto čtyřicet kilogramů cukroví,“ těší Andrýskovou. Požehnaný počet zájemců ji však nechává ledově klidnou. „Většinou pečeme ve dvou a občas nám o víkendech vypomáhají brigádníci,“ dodala cukrářka.