Projevy agrese dětí a mladistvých se dají ovlivnit výchovou a sociálním prostředím

„Naštěstí se jedná o naprosto výjimečnou událost, ve Zlíně jsme se s ničím takovým nesetkali,“ uvedla vedoucí Odboru sociálních věcí ve Zlíně Jana Pobořilová.

V každém městě se u dětí a mladistvých vyskytují menší či větší výchovné problémy. Většinou se jedná o záškoláctví, nevhodné chování, popřípadě krádeže – takovéto jevy jsou nejčastější.

Kvalita rodinného zázemí může s výchovnými problémy souviset. Není to však pravidlem. Na dítě může mít negativní vliv například problematická parta, se kterou se sblíží.

Hlavní tíha v oblasti ochrany dětí leží obecně na bedrech zaměstnanců oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Zde se problémy v chování zabývají především kurátoři pro děti a mládež.„Ve Zlíně fungují nízkoprahová centra, jakými jsou například T klub Unie Kompas či Salesiánský klub mládeže,“ sdělila Pobořilová.

Podle ní ve Zlíně dále funguje také městský Ostrov radosti, který mohou děti a mládež prakticky bez podmínek využívat k trávení svého volného času. Zároveň zde mají možnost najít člověka, který je vyslechne, poradí či nasměruje k odborníkům.

Otázce výchovných problémů se věnuje také Středisko výchovné péče Domek. „Sem je možno buď docházet ambulantně nebo i dohodnout pobyt zpravidla v délce osmi týdnů,“ doplnila vedoucí Odboru sociálních věcí .

Problémy závažnějšího výchovného charakteru převažují mezi třináctým a osmnáctým rokem.„Výchovné problémy ale mohou samozřejmě mít i mladší děti,“ podotkla vedoucí.

Sociální odbor může dostat podnět ze školy, od občanů či samotných rodičů. Upozornit může také Policie ČR a městskou policii. Takovým upozorněním se pak zabývá kurátor pro děti a mládež, který provede pohovor s rodiči a samotným dítětem. Pokud se jedná o výjimečnou jednorázovou situaci, není třeba podnikat další kroky. V opačném případě má práce kurátora dlouhodobější charakter.

„Jestliže nastanou problémy, rodiče se je musí snažit řešit. Nejhorší možností je ožehavé téma přehlížet,“ doplnila Pobořilová.Podle ní se mohou o pomoc vždy obrátit na odělení sociálně-právní ochrany dětí Odboru sociálních věcí Magistrátu města Zlína či vyhledat pomoc psychologa v případě, že na svou situaci nebudou stačit.„Řešení zpravidla existuje, ale stojí to velké úsilí a čas,“ podotkla.

Závažnější zkušenosti z minulých let mají na Odboru sociálních služeb a zdravotnictví v Uherském Hradišti.„Za posledních deset let došlo ke dvěma velmi závažným případům agresivity nezletilých dětí. Jednalo se o skutečný extrém. Došlo k vraždě vlastního otce patnáctiletým hochem. V dalším případě sedmnáctiletý mladík omezoval osobní svobodu dítěte předškolního věku. Toto jednání vykazovalo prvky násilí,“ sdělila vedoucí Odboru sociálních služeb a zdravotnictví v Uherském Hradišti Květoslava Zlatušková.

Případy agresivity nezletilých se řeší jako invidivuální případy za asistence psychologů a psychiatrů. „Domnívám se, že ve většině případů lze sklony k agresivitě rozpoznat už v dětství. Samozřejmě existují i výjimky,“doplnila Zlatušková.

Agresivní sklony se projevují neschopností dítěte přizpůsobit se požadavkům dospělých s následnou neadekvátní reakcí nebo ubližováním spolužákům či kamarádům. Projevit se mohou také abnormálním jednostranným zájmem o tématiku spojenou s agresivitou například ve filmech a počítačových hrách.

„Nejčastěji se setkáváme s projevy agrese v počátcích puberty ve věku mezi jedenácti a třinácti lety,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví v Uherském Hradišti.

Podle ní hraje klíčovou roli rodinné zázemí. Děti totiž přejímají vzorce chování. „Dětská agrese se snáze rozvine tam, kde se rodiče k dítěti chovají nepřátelsky či zaujatě,“ přiblížila Zlatušková.„Z bezproblémového rodinného prostředí pochází naprostné minimum agresivních dětí,“ podotkla.

Kroměřížský region se s tak násilnými projevy, jaké se projevily u útočníků v ostravském případu, nesetkal. V regionu nicméně funguje hustá a kvalitní síť profesionálů z oblasti psychologie, psychiatrie a speciální pedagogiky. Jsou schopni pomoci dětem s poruchami chování a jednání, kde se řadí i agresivita a některé její formy.

Oddělení sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu v Kroměříži eviduje specifickou formou agresivity.„Na oddělení se setkávají spíše s šikanou a to především na druhém stupni základního školství,“ uvedl vedoucí Oddělení sociálně–právní ochrany dětí kroměřížské radnice Libor Jarmar.Podle něj lze projevy agrese ovlivnit výchovou a sociálním prostředím.

Rodiče by měli svým dětem naslouchat a reagovat na jejich podněty. „Bohužel se setkávám se s rodiči, kteří jsou sami zdrojem konfliktních situací. Ty nejvíce pramení z nezaměstnanosti či nepříznivé životní situace,“ sdělil kroměřížský vedoucí.Podle něj rodiče často zapomínají na fakt, že jsou pro své děti vzory, které napodobují.

Vsetínsko nemá za poslední tři roky žádnou alarmující zkušenost. „Řeší se pouze případ chlapce, který si chtěl prostřednictvím internetu obstarat zbraň,“ uvedla vedoucí Oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve Vsetíně Pavla Hrbáčková.

V regionu existují probační a resocializační programy, které poskytují neziskové organizace ve spolupráci s Probační a mediační službou. Dále je možné využít nabídky služeb středisek výchovné péče. „Právě do těchto programů lze zařadit i děti se sklony k agresivitě,“ sdělila Hrbáčková.

Podle ní příčiny agresivního chování nelze jednoznačně identifikovat. Nejčastěji se jedná o kombinaci genetických předpokladů a vliv neuspokojivého rodinného prostředí popřípadě vrstevnické skupiny.