„Poznali jsme se ve vlaku do Olomouce. Hned na nádraží mě můj muž, tenkrát mládenec, pozval do kupé, kde seděl. Jeli jsme spolu, bavili se, a protože tam byl i chlapec hrající na harmoniku, tak jsme i zpívali,“ popsala okolnosti prvního setkání Trňáčková.

Na zpáteční cestě z Olomouce na ni její budoucí manžel čekal a ve Zlíně jí nabídl procházku po nábřeží. „Byl krásný večer a ten den jsme se poprvé políbili. Tím to všechno začalo,“ zavzpomínala na romantické okamžiky.

Po čtyřech letech od seznámení se vzali. „Takže jsme spolu celkem sedmdesát čtyři let a ještě jsme se neomrzeli,“ dodala s úsměvem Trňáčková. Oba manželé však během let museli překonávat i nejrůznější překážky. „Vše se ale dalo vyřešit. Nikdy v životě nás nenapadlo, že bychom se mohli rozvést,“ svěřila se.

František i Růžena měli velmi rádi sport a společným koníčkem se jim stal tenis. V pozdějším věku se rozhodli okusit turistiku, které zůstali dlouho věrní.

I když spolu strávili jeden lidský život, tvrdí, že univerzální recept na dlouhé a spokojené manželství neexistuje. Základem pro spokojený vztah je podle manželů vzájemná láska. „Pak už zbývá jen fůra porozumění, zdraví a společné zájmy, tak jako to bylo u nás dvou,“ shrnula s úsměvem Růžena Trňáčková.

Psycholožka z Kroměříže Emílie Dvořáčková popsala klíč k úspěchu manželství jednoduše. „Zásadní je tolerance, vstřícnost a především schopnost vzájemné komunikace,“ poradila.

Současná doba je však hektická. Lidé si mnohdy neuvědomují, že o vztah je nutné pečovat. „Partneři by spolu měli trávit alespoň část volného času a vážit si toho, co si navzájem dávají,“ popsala často opomíjený přístup kroměřížská psycholožka.

Pokud vzniknou problémy, je důležité dokázat o nich mluvit. „Zvládnutá a překonaná krize může být nakonec pro vztah i přínosem,“ míní Dvořáčková.