„Díky ní nemám žádné zdravotní problémy. Neužívám žádné léky, nevím, co je to bolest kloubů," říká zkušená turistka.

I ona se v sobotu spolu s desítkami dalších lidí vydala na novou stezku ze Slopného do Vizovic, která nese jméno žokeje Váni.

Pěší chůzí nakazila rodinu

Na svůj první výšlap se vydala, když jí bylo asi kolem dvaceti. „Abychom se v obci nějak zabavili, začali jsme cvičit a chodit na různé výlety. No a později vznikl turistický oddíl," zavzpomínala Švihlová.

Pěší výlety ji začaly natolik bavit, že do nich postupně zapojila celou rodinu včetně manžela a dětí.

Tento jev je prý u turistů obvyklý a vyvrací mylné přesvědčení některých, že se turistika hodí jen pro seniory.

„Máme mezi sebou řadu mladých lidí. Jsme parta, která tuto tradici udržuje. Někteří začali ve dvaceti a pak přivedli mladé a ti zase své děti. No a tak to jde dál a doufám, že to bude pokračovat," usmívá se žena.

Výlety prý plánují zcela nahodile. „Zapíchneme prst do mapy, a když zjistíme, že jsme tam ještě nebyli, tak se do těch míst vypravíme," vypráví se smíchem Švihlová.

Cíl hledá poslepu prstem v mapě

Ani sebevíc náročný terén, ani žádná hora prý nejsou pro ni překážkou. „Už jsem byla i na Sněžce a na Lysé hoře," vyjmenovala žena. Do zahraničí ji to prý moc neláká.

„Mám ráda Čechy a tady je tolik krásných míst a je tu stále co objevovat, takže nemám potřebu jezdit někam ven," vysvětluje.

V nohách má možná tisíc mil

Kolik má za ta léta v nohou kilometrů, to prý Marie Švihlová vůbec netuší.

„Nikdy jsem to nepočítala. Jestli to jsou stovky, tisíce nebo desetitisíce, to tedy opravdu nevím," krčí rameny turistka.

Pravidelné pěší výlety by však mohla podle svých slov doporučit naprosto každému člověku.

„Chůze je totiž ten nejzdravější a nejpřirozenější pohyb. Okysličují se při ní orgány v těle, člověk si během ní vyčistí hlavu, dobije energii. Navíc jde o pohyb v přírodě, na čerstvém vzduchu, kde si odpočinete od svých starostí a pak k nim můžete přistoupit s čistou hlavou," vyjmenovává hlavní klady turistiky.

Sama je důkazem, že je chůze zdravá

Sama je prý důkazem toho, o jak prospěšný druh zábavy se jedná. „Netrápí mě žádné nemoci, nepotřebuji žádné léky, nevím, co je to bolest kloubů. Kromě turistiky se věnuji i běhu. Sport mi dal prostě hodně," je přesvědčena Marie Švihlová.

Turistika je prý navíc finančně zcela nenáročný koníček.

„Kromě dobré obuvi člověk vlastně nic jiného nepotřebuje," doplnila žena, nahodila si na záda batoh s nezbytnou svačinou a pitím a vydala se na desetikilometrovou trasu do Vizovic.