Ve svém hrdle skrývá mocný hlas. Vyrazil s ním bojovat do pěvecké televizní soutěže Hlas ČeskoSlovenska, kterou každou neděli sledují diváci z celé ČR. Proč se přihlásil a jak na to reagovala jeho rodina? Byla to chyba, nebo šance, které nelituje?

Začněme od začátku. Martin Truhlář se věnuje hudbě od 17 let, kdy si koupil první akustickou kytaru. Na té se naučil kazetu písní Nohavici, Kryla a Merty. Pár let nato začal hledat kapelu, ve které chtěl zpíval rokenrol. Dostal příležitost ve chvíli, kdy si ho jako zpěváka vybrala kapela My Wave.

„Byl jsem úplně na začátku a učil se být frontmanem krok za krokem. Koncert od koncertu jsem si byl čím dál více jistější,“ vzpomíná na své začátky Truhlář. Kdo by to byl tenkrát řekl, že bude jednou stát na stejném pódiu s Pepou Vojtkem?

„Jsem člověk, který má rád svůj klid a vlastně jsem nic nechtěl měnit. Chci jen přeskočit tu propast, dostat se na lepší pódia než jen místní kluby a malé festivaly,“ zdůvodňuje zpěvák své rozhodnutí přihlásit se do soutěže.

„Myslím, že jen lidé nevědí, jak dobré skupiny jsou úplně vespod té pyramidy kapel,“ dodává účastník televizní soutěže.

O pěvecké show Hlas ČeskoSlovenska se dopředu moc nemluvilo. Málokdo ji zaznamenal a stačil se přihlásit. Důvodem byl fakt, že soutěž otevřela své brány jen hotovým zpěvákům, kterým sama účinkování nabídla.

„První casting, na který mě pozvali, jsem se trmácel 300 kilometrů, jen abych zazpíval asi 35 vteřin písně a uslyšel: Děkujeme, ozveme se. Docela mě to naštvalo, ale znamenalo to: Postupujete,“ vypráví první dojmy ze soutěže zpěvák s tím, že cestu nahoru mu znesnadňovaly písně, které musel zpívat. „Byl to jiný žánr, moc vysoko položené a byl masakr se to naučit,“ krčí rameny.

Z poroty „bere“ jen Pepu Vojtka

Výběr poroty byl soutěžícím tajen do poslední chvíle. Co na takzvané soudce říká on sám? „Sedí mi jen Pepa Vojtek. Ostatní jsou pro mě lidé ze showbyznysu. V porotě by měli být lidé jako je Dan Bárta, Meky Žbirka, Vašo Patejdl, zkrátka zpěváci. Ne rádoby producenti, kteří si z toho udělají skautství talentů do svých řad,“ nesouhlasí s výběrem poroty Martin Truhlář.

Jeho první výstup před kamerami se mu nepodařil. Podle jeho slov to ale bylo maximum, kterého byl v tu chvíli schopen. Hlas ho neposlouchal. Vybral si jej jen Pepa Vojtek.

„Dodnes si říkám proč,“ usmívá se sympatický zpěvák s tím, že nervozita v tu chvíli hrála hlavní roli. „Jsem a nejspíš budu trémista,“ krčí rameny.

Dostal by za uši

Dvaačtyřicetiletý konstruktér z Fryštáku vůbec nepočítal s postupem. „Byla to černá můra. Za takový výkon bych od kapely dostal pěkně za uši. Myslím si, že jsem postoupil spíše za výkon na hudební zkoušce. Z toho jsem měl fantastický pocit. Zároveň to ale bylo naposledy. Pepa mě prostě zachránil. Své rozhodnutí potvrdil slovy, která pro mě moc znamenají: Já ti věřím!“ vypraví s nadšením Martin Truhlář s tím, že během tohoto okamžiku měl pocit, že se znají odjakživa.

„Je spontánní a lidový. Prostě hodně v pohodě,“ vzpomíná na setkání s předním českým zpěvákem Truhlář.

Otec dvou dětí také prozradil, že soutěž je hodně emocionální. „Doslova vás vcucne, ale stejně umí i vyplivnout,“ usmívá se šibalsky.

Své účinkování v podobné soutěži už by proto neopakoval. „Manželka se mnou chvíli nemluvila, když jsem jí oznámil, že do toho chci jít. Teď už je v pohodě, ale slíbil jsem jí, že je to naposledy. Je to pro mladé,“ říká rozhodnutý zpěvák, kterého již tuto neděli čeká souboj dvou zpěváků ze stejného týmu.

Bohužel nejde jen o hlas, uvědomuje si

Ti budou stát proti sobě ve stejné písni. „Prozradím jen, že nám byla přidělena píseň SaySaySay od McCartneyho a Michaela Jacksona. No, masakr,“ obává se Truhlář, pro kterého je však soutěž skvělá zkušenost ze světa iluzí televize, která ji pořádá.

„Upřímně mi je líto, že opět nejde o hlas, ale o to, jak vypadáš komplexně, jelikož jde zase jen o peníze. Hlas už není priorita,“ říká zklamaně zpěvák z Fryštáku s tím, že bylo jen málo prostoru na skutečné koučování, rady koučů či vlastní hudební invenci.

Osobně mu soutěž dala setkání s talentovanými lidmi, což mu zůstane napořád.

„Vzala mi ale iluze, že to v Čechách bude někdy o kvalitní hudbě. Nepochopitelně nepostoupili skvělí zpěváci a to mě mrzí. Bohužel vím víc, než mohu prozradit. Vím o talentech, kteří jsou v soutěži, a tak zkrátka tuším, že vítěz nebude s nejkrásnějším hlasem,“ říká smutně zpěvák s tím, že soutěž se v jeho očích vyprofilovala jako něco zcela odlišného, než bylo prezentováno veřejnosti i soutěžícím.

„Co ale moc chválím, je skvělá doprovodná kapela, technika a stage,“ říká Martin Truhlář, který kvůli svému věku na vítězství nepomýšlí ani chvilku. „Rád bych účinkování v soutěži využil hlavně k prezentaci naší kapely My Wave,“ dodává závěrem.