Akce, na kterou zamíří přes dvacet tisíc lidí, vypukne již zítra.

Proč nepřijede třeba Iron Maiden nebo Metallica?

To už bychom pak neměli kam ty lidi skládat. (Úsměv.) Na takovéto akce potřebujete už opravdu velké prostory, které ve Vizovicích prostě nejsou. Už nyní i bez Metallicy máme téměř plno a hlavní otázkou by bylo, když utratíme všechny tržby za Metallicu, za co bychom koupili dalších 69 kapel, co tu ve čtyřech dnech vystoupí? My chceme na festival ne jednu hvězdu, ale hvězdy na každý den.Takže vše je o penězích a jediný způsob, jak okořenit festival o kapelu formátu třeba AC/DC, je mít štěstí na pořádného sponzora. (Úsměv.)

Jak vysoký honorář za vystoupení požaduje kapela takovéhoto formátu?

Takové informace jsou neveřejné.

Tak aspoň naznačte.

Jsou to prostě velké peníze.

Jedna z vašich hlavních hvězd, Lordi, ti jsou také tajní?

To je stejná situace, o honorářích pro kapely se prostě veřejně nemluví.

Letos máte na programu sedmdesátku kapel. Podle čeho je vybíráte?

Kritérií je několik. Snažíme se třeba vybírat ty, které často v České republice nehrají. Do tohoto ranku patří švédská legenda Yngwie Malmsteen, který vystoupí v Česku teprve podruhé ve své dlouhé kariéře. Dále každý rok hledáme výjimečná vystoupení. Letos třeba kapelu Rage doprovodí španělská filharmonie. Zajímají nás i velké návraty. V tomto případě Masterplan, ten se vrací na koncertní pódia po sedmi letech.

Je těžké kapely přilákat?

Máme dobrou pověst. Svědčí o tom i skutečnost, že některé kapely ve Vizovicích nahrávají svoje videoklipy nebo dokonce DVD. To je případ legendární kapely Accept, která letos přijede se svým velkým videotýmem, a natočí zde své první koncertní live DVD po světovém combacku -Accept live at Masters of Rock! DVD pochopitelně vyjde po celém světě. Hudebníci si u nás považují jedinečné a fantastické atmosféry.

Co ji způsobuje?

Těžko říct. Vystupování na Masters kapely nakopává, lidem se to líbí, vzájemně si předávají energii, je to taková symbióza. A nutno říct fascinující.

Platí vám něco za natáčení?

Neplatí. Je to propagace festivalu. V České republice neexistuje kromě Masters Of Rock jediný festival, kde by nějaká zahraniční hvězda natočila své live DVD. Toto se i ve světě stává jen několika málo vyvoleným festivalům. A mimochodem, letos opět přijede několik desítek zahraničních novinářů.

Jak je těžké sehnat ubytování pro tolik účinkujících?

Máme spřátelené hotely. Místa rezervujeme hodně dopředu, alespoň rok. Většina účinkujících v nich stráví dvě noci.

Tak to pro hosty hotelů může být občas zajímavé setkání třeba u snídaně.

V jednom hotelu byla svatba. A když zjistili, že v něm bydlí Lemmy Kilmister, člen kapely Motörhead, normálně jej na tu svatbu pozvali. Sedl si tam s nimi, dal si dort a všichni byli spokojení :-)

Jak se o kapely staráte? Přijedou přímo na Zlínsko samy, nebo je musíte doprovázet?

Na ten týden se stáváme spediční firmou. Máme k dispozici několik dodávek, autobusů. Pro většinu velkých hvězd jezdíme na letiště do Vídně.

Jaký je rozpočet vašeho festivalu?

To opravdu nechci specifikovat.

Desítky milionů…

To nechci přibližovat.

Kdo rozhoduje o tom, kdo vystoupí? Vy?

Ano, jsem v čele dramaturgického týmu.

Setkáte se se všemi kapelami osobně?

Potkáváme se v zákulisí. O některých lze říci, že jsme letití kamarádi. Dobře se znám se členy kapel Helloween, Manowar, Gamma Ray, Sabaton, Stratovarius, Lordi, Rage a řadou dalších. Ten seznam je asi dlouhý. (Úsměv.)

Setkat se s hvězdami tohoto formátu je asi veliký sen mnoha fanoušků. Jaký je zájem ze strany účinkujících o autogramiády?

Nejsnadnější je to s mladšími kapelami plnými energie. Třeba Sabaton, ten byl mírně řečeno zklamán, že jsme jim původně naplánovali tak jako ostatním kapelám třicet minut. Nakonec se podepisovali přes dvě hodiny, aby se dostalo na všechny. A byli šťastní, že mohli čas strávit s fanoušky. Myslím, že i kapely mají autogramiády rády.

Letos v tomto ohledu zřejmě zklamete příznivce hlavní hvězdy festivalu Avantasie.

Tam je několik důvodů. Je potřeba si uvědomit, že přiletí z Jižní Ameriky, to je prostě dálka. Musí se vyrovnat s časovým posunem a teď je večer čeká tříhodinová show, do které musí vložit maximum. A hlavní hostující zpěváci Avantasie jsou pěvecké legendy kapel Mr. Big, Helloween, Magnum, Preaty Maids,… a to již nejsou žádní mladíci jako kluci ze Sabaton (Úsměv.)

Snaží se za hudebníky dostat fanynky?

No jasně. Několikrát jsem viděl sundávat trička a podepisování na prsa.

Podpisem to vždy skončí?

Nemusí, to je prostě muzikantský život. Třeba jedna kapela, ale nebudu jmenovat, už čekala v dodávce, aby mohla odjet. Ale jeden člen prostě nebyl k nalezení, a my ho museli s tour manažerem hledat. (Smích.)

Je patrný nějaký rozdíl v chování českých nebo zahraničních kapel?

Nevidím rozdíly. Hraní ve Vizovicích si všichni považují.

Co když někdo na poslední chvíli svou účast odvolá? Třeba nyní Exploited, který přece jen může být pro mnohé velkým lákadlem. Požadujete nějaké odškodné?

Tam to je ze zdravotních důvodů. To se prostě nedá nic dělat. Stejně tak jsme rušili už potvrzené kapely Die Happy a Epica. Zpěvačky jim otěhotněly. Na druhou stranu slíbili účast pro příští rok, takže to jsou kapely, které už můžeme pro další ročník ohlásit.

Stalo se vám někdy, že by někdo odřekl opravdu až v den konání?

Stalo. Hned při prvním ročníku to byl Overkill. Byla to chyba manažera, který naplánoval dva koncerty v blízkých termínech. Kapela přistála ve Vídni. Zjistila, že by s účastí u nás nestihla festival v Německu. My jsme tehdy byli neznámí, takže nám zavolali, že prostě nepřijedou.

Co na to fanoušci?

Většina to pochopila, ale našli se samozřejmě i nespokojení.

Vstupenka na čtyřdenní akci stojí 1400 Kč, což i při očekávané návštěvě aspoň 20 tisíc lidí asi těžko pokryje náklady. Říká se, že vyděláváte hlavně na prodeji občerstvení a pivu. Nebo jak to funguje?

Jednak je třeba říci, že vstupenka začala na 800 korunách, postupně se zdražovala a až v červenci stojí 1400 korun. Žádný festival se však neobejde bez sponzorů a samozřejmě dalších prodejů. Ze vstupného na náklady festivalu nevyberete.

Viděl jsem vaši fotku, jak stojíte na pódiu kousek od Nightwish, před nimi dvacet tisíc lidí. Jaký je to pocit?

Fascinující, ale pro nás dlouhodobé organizátory to už není tak vzácné. To mi připomíná historku s Leošem Marešem, který před lety na Masters vystoupil jako DJ na alternativní scéně. Přišel se podívat i k hlavnímu pódiu, vzal jsem ho nahoru a pak říkal, že něco takového prostě nikdy nezažil, neviděl. Koupil si pár metalových cédéček a pak je pouštěl na Benátské noci. (Smích.)

Moc nechybělo a kvůli neshodám s vizovickou radnicí jste se na pořádání v tomto městě nedohodli. Co byste dělali?

Měli jsme připravenu variantu přestěhování festivalu do jiné části Zlínského kraje, anebo také mimo něj. Ale to by byla škoda. Přece jen fanoušci přinášejí regionu peníze, zvykli si sem jezdit a my jsme tady doma.

A co další rok?

Věřím, že jsme se už dohodli.

Fakta o festivalu

• Vyřádit se budete moci v adrenalinovém parku Radegastu.

• Na všech posezeních v celém areálu bude volně dostupné wi-fi připojení.

• Soutěžit se bude o kytaru Fender s podpisem jednoho z nejlepších kytaristů světa Yngwie Malmsteena.

• Letos jsou poprvé k dispozici jednodenní vstupenky za 790 Kč v limitovaném vydání 1000 kusů na jeden den. Vstup na celý festival přijde na 1350 Kč přes web www.mastersofrock.cz,v běžných předprodejích je to o 50 korun více.

• I letos se očekává přes dvacet tisíc návštěvníků

• Stanování v okolí je zdarma.

• O pořádek v areálu se postará agentura, jejíž členové dohlížejí na bezpečnost nejnavštěvovanějších akcí po celé ČR.