Délku mateřské a rodičovské dovolené si od prvního ledna bude možné vybrat. K dispozici i pro maminky na Slovácku budou tři varianty

Mohou volit ze tří možností čerpání příspěvku, a to v délce dvou, tří nebo čtyř let. Podle toho se odvíjí také tři varianty výměry příspěvku, a to zvýšená, základní a snížená.

Přestože zákon vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, na odbor státní sociální podpory matky míří už od začátku letošního prosince. Potvrdila to pracovnice Úřadu práce, odboru státní sociální podpory, Uherské Hradiště Magda Kolaříková.

„Doteď byla rodičovská téměř pro všechny stejná, a to 7600 korun měsíčně. Do konce ledna však musí příjemci této dávky nahlásit, kolik let budou na mateřské dovolené. Pro tříletou lhůtu zůstane částka 7600 korun zachována, ve čtyřletém období se však sníží na pouhých 3800 korun. Těm, kteří se rozhodnou zůstat s dítětem doma dva roky, bude měsíčně vypláceno 11 400 korun,“ prozradila Kolaříková.

Zároveň dodala, že podmínkou pro dvouletou neboli nejrychlejší mateřskou je, aby měl rodič nárok na denní peněžitou pomoc v mateřství ve výši 380 korun denně. Ta se vyměřuje z nemocenského pojištění, takže o ní rozhoduje buď zaměstnavatel, nebo okresní správa sociálního zabezpečení. Cestě na „sociálku“ se však nevyhnout ani matky, které se starají o ročního nebo dvouletého potomka.

I ty totiž musí přijít s žádostí o vyplácení rodičovského příspěvku do tří nebo do čtyř let věku jejich ratolesti. V takové situaci je i Kateřina Jančová z Uherského Hradiště. „Můj syn bude mít tři roky na konci ledna. V ten čas já nastoupím do práce a syn do školky a bude ho hlídat babička,“ vyjádřila se Jančová. Podle zákona může její dítě navštěvovat mateřskou školu čtyři hodiny denně a ona může pracovat a současně pobírat rodičovský příspěvek ve výši 3800 korun až do čtyř let svého syna.

Možnost volby má také matka tříměsíčního dítěte z Uherského Hradiště Lucie Vávrová. „Já si určitě vyberu klasické čerpání rodičovské, a to na tři roky. Budu tedy pobírat 7600 korun. Dva roky jsou podle mě málo. Zaměstnavatel mi moje pracovní místo ty tři roky držet bude,“ poznamenala Vávrová.