„Letos to vypadá celkem dobře. I když často prší. První snůška řepkového medu byla velmi dobrá. I medovice začala brzo. Letos očekávám z jedenadvaceti včelstev asi šest metráků medu,“ prozradil například Václav Žák z Mysločovic s tím, že zatím nemusil řešit ohledně svých medonosek žádné problémy.

Také předseda malenovických včelařů Jan Vaculík si letošní rok pochvaluje.

„Snůška je letos jedna z nejlepších. V okolích máme zasetu svazenku vratičolistou, která dobře meduje. Mám osm včelstev, očekávám přes tři sta kilogramů medu,“ uvedl včelař. Pochvaloval si i zdravotní stav včelstev. „Je dobrý. Mor ve svém chovu nemám. Potlačili jsme i varroázu,“ doplnil Vaculík.

Jaroslav Otépka z Podkopné Lhoty, který včelaří už třicet devět let, letos očekává přibližně dvě stě kilogramů medu ze svých sedmi včelstev. Řeší ale problémy.

„Bohužel jsem na jaře přišel při fumigaci – plynování proti včelím klíšťatům o všechny matky. Ztratily se. Došlo k chaosu a včely matky zavrhly. Mám to složité,“ posteskl si. Vrásky na čele mu přidělává i stav včelstev u okolních kolegů, které za Český svaz včelařů pravidelně kontroluje.

„U nás se letos objevily tři spórky včelího moru. Zlíňáci jich mají sedmnáct. Ještě to ale neznamená, že tu mor je. Ale už nás to trošku straší,“ podotkl.

Martin Lavay