„Ve zlínském okrese asi patnáct až dvacet procent včelstev po zimě uhynulo v důsledku přemnožení parazita varroázy a snad i nějakého viru, který není ještě odhalený a zjištěný,“ uvedl místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů ve Zlíně Josef Okál.

Nákaza má kromě velkého úbytku včel za důsledek také oslabení těch, které přežily.

„Proto je letos oproti loňsku asi o třetinu méně medu. Toho lesního je velmi málo,“ podotkl Okál, který sám včelaří víc než třicet let. Letos mu uhynulo deset včelstev, z původní padesátky mu tak zůstalo čtyřicet.

Podle něj mají včelaři lesní med jen v oblastech, kde včely nemají jiný zdroj obživy a kde jsou úly v bezprostřední blízkosti lesů, například na Vizovicku. I tam je ho ale podstatně méně než loni.

Kvůli menší produkci medu budou muset lidé sáhnout hlouběji do peněženky.

„Cena medu se vždy rovnala ceně másla, už od první republiky. Dneska stojí máslo třicet korun, čtyřikrát více než tehdy. Med by měl tedy stát čtyřikrát tolik, tudíž sto dvacet korun,“ vypočítával Okál.

Ceny medu na Zlínsku se pohybují od devadesáti do sto třiceti korun za kilogram.

„Dá se říct, že taková solidní střední cena je sto až sto deset korun. Lesní med je ceněný víc. Vyjde tedy kolem sto dvaceti až sto třiceti korun. Letos je to tak o deset korun více než loni, kdy bylo medu více,“ doplnil Okál.

O desetikorunu zdražil svůj med i Zdeněk Zábojník z Velkého Ořechova na Zlínsku, který včelaří už jedenatřicet let.

„Měl jsem třiasedmdesát včelstev a letos na jaře jich zůstalo pětapadesát. Medu mám tedy o dvacet procent méně. Není to pro mě žádná hrůza, ale přesto jsem cenu mírně zvýšil,“ vysvětlil včelař.

Za kilogram medu u něj lidé loni zaplatili devadesát korun. Letos stanovil cenu na rovnou stokorunu.