Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medvěd Brumbas opustil Lešnou, zamířil na Konopiště

Zlín – Zlínská zoologická zahrada se dnes rozloučila s šestiletým medvědem ušatým. Samec Brumbas, který se v lešenském areálu narodil, najde nový domov v expozici zámku Konopiště na Benešovsku. Zlínský huňáč je náhradou za medvěda Kazimíra, který letos v únoru zemřel.

10.5.2011
SDÍLEJ:

Stěhování medvěda, ZOO Lešná, ZlínFoto: DENÍK/Matej Slávik

Transport Brumbase nebyl nijak jednoduchý. Veterinář Dominik Gregořík jej musel uspat pomocí foukačky. Použil ji dokonce dvakrát, zhruba stopadesátikilovému medvědovi se napoprvé usnout nechtělo.

Veterinář původně chtěl použít na uspání huňáče uspávací pistoli. Manipulace s ní by ovšem ve vnitřní ubikaci, kde byl medvěd před transportem zavřený, nebyla bezpečná. Vzhledem k bezpečí šelmy i ošetřovatelů nepřicházelo v úvahu Brumbase před transportem neuspat.

„Použil jsem látku imobilon, která má velkou výhodu, že lze okamžitě po ukončení transportu medvěda vzbudit. Takže doba buzení je velmi krátká a nehrozí nebezpečí, které souvisí s komplikacemi po narkóze,“ řekl Gregořík. Po uspání veterinář medvěda prohlédl. V kleci se zvíře probralo asi po 15 minutách.

Zlínská zoologická zahrada chová medvědy ušaté, v přírodě ohrožený druh, od roku 1957. Samice Julishka, matka Brumbase, se narodila v roce 1985 v Budapešti a zlínská zoo ji získala v roce 2003.

„Medvědi jsou od přírody samotáři. Fungování matky se synem je tak nyní již trochu složitější, protože tento vztah jim nevydrží celý život,“ řekl vedoucí oddělení biologické výchovy zlínské zoo Tomáš Divílek. Ošetřovatelé tak původně chtěli Brumbase umístit do jiné zoo, zatím se jim to ale nepodařilo.

Pro Konopiště je přitom dnešní den významný. Tradice chovu se na zámku datuje už od dob Františka Ferdinanda d'Este. Kazimír žil na zámku od roku 1998, kdy přicestoval ze zoologické zahrady v polské Vratislavi. „Je to zvláštnost, protože většinou se v hradních a zámeckých příkopech chovají medvědi hnědí,“ poznamenal Divílek.

Podle ošetřovatele Brumbase Vlastimila Ždánského je huňáč ve výborné kondici, což denně dokazoval akrobatickými kousky na stromech ve výběhu. Kastelánka Konopiště Marie Krejčová už dříve ČTK řekla, že časem by k němu měla přibýt i medvědice.

ČTK

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení