Vedení univerzity muselo nápoje v menzách zpoplatnit kvůli inflaci

Chce-li k obědu student něco vypít,musí si zakoupit točenou kofolu nebo nealkoholické pivo za 15 korun. Podle studenta fakulty managementu a ekonomiky Lukáše Batíka novinka pobouřila spoustu studentů.„Už k tak drahé ceně obědů je to neúnosné až sprosté,“ domnívá se. Za hotové jídlo i s polévkou tam zaplatíte 32 korun, za minutku až 37,50. S pitím teď tedy stojí občerstvení kolem padesáti korun.

„Za to bych mohl mít někde v restauraci polední menu,“ zhodnotil vysokoškolák. Ato už prý vůbec raději nemluví o kvalitě obědů, která také není ideální. „Stává se, že je jídlo studené a některé porce jsou jako pro děti ze základních škol,“postěžoval si.

Vedení tak rozhodlo i přes protesty studentů, sdělil zlínský vysokoškolák Michal Rudecký. „Chceme zpět svoje šťávy a čaje, ale oni stále mlčí,“ popsal bezvýchodnou situaci. Jeho stejně starý kolega Martin Vavruša je také velmi rozhořčený. „Teď už chtějí platit úplně za všechno,“konstatoval.
Ředitel zlínské menzy Josef Zela vysvětlil, že univerzita stála před zahájením tohoto akademického roku před problémem, zda zvýšit ceny obědů. „Ceny základních potravin například masa, brambor nebo mléka, se v poslední době zvedly,“ tvrdí. Protože prý ale sami zdražovat nechtěli, rozhodli se cenu hlavního jídla zachovat.

Od letoška zavedli také jedno levnější hlavní jídlo - takzvaný mini oběd bez polévky. „Pokud jde o nápoje, jejich cena se do základního limitu nevejde. Proto nám nezbylo, než je nabídnout za poplatek,“ vysvětlil. Strávníci se podle ředitele nemohou odvolávat na žádný nárok na pití, neboť nikdo si nemůže nárokovat nic zdarma. „V některých menzách v republice už se jídlo zdražilo a nápoje se tam dávno platí,“ srovnal zlínský ředitel menzy.