„Mnoho lidí tady unás má vokolí pozemky, které často nejsou jinak přístupné než ze slovenské strany. Když tu před patnácti lety najednou vznikla hlídaná hranice, byl to šok. Na svá pole najednou museli chodit sobčankou vruce přes hraniční přechod. Často potřebovali lidé dostat na pole traktůrek nebo jinou techniku, kvůli špatnému technickému stavu jim ale Slováci dělali problémy, no zaplať pánbu, že už to zrušili,“ řekla místostarostka Střelné na Valašsku Jaroslava Schovajsová.

Podobné názory měli ilidé, které jsme potkali na návsi,– „Já jsem původem Slovák, ale před osmi lety jsem se přistěhoval do Střelné. Ahranice nám od začátku dělala jenom problémy– vyřizování občanství, uznání sňatku, převody peněz a hlavně ty kontroly. Když byla ranní špička, ztvrdnul jsem na hranici idvacet minut. Moje děcka ještě nemají občanku, takže když šli za kámošama do vedlejší Lysé, museli ssebou tahat pas, vždyť to bylo na hlavu postavené,“ rozčiluje se Josef Makyna.

Se zrušením kontrol vehementně souhlasí ivširokém okolí známý vášnivý cyklista Marián Holůbek ze slovenské vesničky Lysá pod Makytou. „Každý týden jezdím alespoň jednou za kamarádama do Horní Lidče. Teď po zrušení hranice mi cesta trvá minimálně opůl hodiny míň. Faktem ale je, že to je zapříčiněno především tím, že už si nedávám vhospůdce na hranici své oblíbené pivečko,“ směje se Holůbek.

„Jinak všema deseti podporuju vstup do schengenského prostoru, otevírá se nám tím ještě daleko víc celá Evropa, jsem rád, že jsem se toho dožil,“ doplnil.

Těsně před odstraněním závor ale panovaly uněkterých starostů vpohraničí drobné obavy zněkterých možných problémů. „No, trochu jsme se báli, jestli se například po odchodu policistů nezvýší kriminalita anebo jestli naši obec nezahltí kamiony, naštěstí ani jedno se zatím nestalo, policisté nám navíc vycházejí vstříc a inadále provádějí namátkové kontroly kamionů,“ pochvaluje si místostarostka Schovajsová.

Robert Heč