Podle odhadů otrokovické radnice ušetří zhruba čtyři stovky měsíčně, což jsou pro většinu penzistů nemalé peníze. Na druhou stranu si však budou muset zvlášť zaplatit doprovod k lékaři či pomoc s nákupem, pokud to budou potřebovat. A to minimálně ve stovkách korun.

SENIOR A v Otrokovicích čeká změna statusu objektu od Nového roku. Rozhodli o tom nedávno městští radní. Podle mluvčí Otrokovic Lenky Krupkové je hlavním důvodem malý zájem o komplexní služby chráněného bydlení ze strany samotných nájemníků.

„Využívala je pouhá třetina obyvatel domu,“ tvrdí Krupková. „Kdo však pomoc potřebuje, o služby v žádném případě nepřijde,“ ujišťuje dále Krupková.

Se stávajícími obyvateli domu uzavře město nájemní smlouvy, ale na přání si budou moci uzavřít i smlouvu s pečovatelskou službou. Nadále tak budou mít možnost využít pomoci například s nákupem, se zajištěním stravy či s doprovodem k lékaři. Ovšem ne v ceně celkového nájmu, jak tomu bylo doposud. Za jednotlivé úkony si budou muset připlatit.

Nyní se měsíční splátky obyvatel v SENIORu A skládají z platby za bydlení, stravu i péči.

„Úhrada za bydlení je stanovena jako paušální denní částka. Vychází měsíčně na 3800 korun. Nově stanovené úhrady budou vycházet z ceny 45 korun za metr čtvereční bytu a ze skutečně odebraných energií,“ vysvětlila ředitelka objektu Ivana Vardanová.

Osobně změnu objektu z chráněného bydlení na nájemní byty vítá.

„Poskytovatel chráněného bydlení musí vést o každém uživateli služby dokumentaci, která mimo jiné obsahuje individuální plán péče, jenž se musí pravidelně každý měsíc vyhodnocovat,“ zmínila administrativní náročnost Vardanová.

„Lidé, kteří zde žijí, ale mnohdy tento individuální přístup nepotřebují. Často jej vnímají jako zásah do svého soukromí, protože jsou zcela nebo převážně soběstační,“ doplňuje ředitelka.

Stávající skladba obyvatel SENIORu A není zkrátka po­ dle ní pro chráněné bydlení zcela vhodná.

Co na novinku říkají oslovení obyvatelé? Emílie Polomíková, která zatím nevyužívá žádnou z pečovatelských služeb, hodnotí změnu pozivitivně.

„Dokážu se o sebe postarat sama. Mám jen problémy s kolenem a na to mi lékařka doporučuje hodně pohybu. Ovšem až nebudu moci, ráda možnosti pomoci od pečovatelské služby využiji,“ míní nájemnice.

V SENIORu A zůstává bydlet i Julie Kelnarová. „Když nějakou službu budu potřebovat, tak si ji konkrétně vyberu,“ říká obyvatelka SENIORu Kelnarová.

Pozitivní je, že v domě zůstane čtyřiadvacetihodinová služba. Doposud ji zajišťovaly sociální pracovnice a od Nového roku ji zastane vrátný na vrátnici.

Na něj se mohou obyvatelé obracet v případě zdravotních či jakýchkoli jiných potíží, což je v nájemním domě nadstandardní.