VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města daně zvyšovat nebudou

Zlínsko – Zatěžovat peněženky majitelů rodinných domů, bytů, staveb a pozemků už více nechce řada oslovených měst na Zlínsku. Kvůli takzvanému Janotovu balíčku se totiž i tak zvýší současná daň z nemovitosti na dvojnásobek.

28.11.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Samotné obce proto její další zvýšení neplánují. Některé dokonce kvůli zákonnému opatření od roku 2010 původní navýšení i zrušily.

Ještě do minulého týdne uvažoval o vyšší dani z nemovitosti Zlín. I ten však od změn upustil.

„Původně jsme uvažovali o sjednocení sazby pro město Zlín, která slouží k výpočtu daně z nemovitosti. V současné době je pro jednotlivá katastrální území různá. V centru Zlína je 4,5, v části Malenovice, v Prštném a Loukách 2,5 a v ostatních částech města 2. Návrh předpokládal přiblížení menších sazeb na 3,5 nebo jejich úplné dorovnání na celém území na 4,5. Nakonec jsme se však rozhodli ponechat sazby letos stejné,“ objasnil druhý náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík.

Kromě toho, že by si krajské město k současným osmadvaceti milionům z příjmů z daní přilepšilo dalších patnáct, bylo by podle Hladíka nové opatření spravedlivější. Nevyloučil proto, že k němu nepřistoupí příští rok.

„Z příjmů z daní z nemovitosti nepřímo hradíme údržbu kolem nemovitostí, tedy osvětlení, čištění nebo veřejnou dopravu. Náklady na ni jsou všude stejné,“ vysvětlil Hladík.

A jak by se po případném schválení konkrétně promítlo zvýšení daně například pro majitele zlínského bytu 2 + 1 o velikosti 60 metrů čtverečních?

„Za zmíněný byt v centru platil na rok 2009 majitel daň 270 korun. Po zdvojnásobení, které navrhl ministr financí Eduard Janota, bude platit od nového roku 540 korun. Za totožný byt v Malenovicích byla dosud daň 150 korun. Zákon ji zvýší na 300 korun,“ řekl Hladík.

„Pokud srovnáme sazbu pro výpočet daně v této části města na 4,5, zaplatil by nově vlastník obydlí také 540 korun,“ uvedl konkrétní příklad.

K dorovnání sazeb se už vloni uchýlily sousední Otrokovice. Asi osm set obyvatel města postižených červencovými povodněmi roku 1997 platilo totiž dosud daň nižší než ostatní obyvatelé.

„Například u čtvrtdomku o výměře sedmatřicet čtverečních metrů se daň navýšila z 65 na 130 korun. Půldomek o výměře osmdesát sedm čtverečních metrů podražil ze 153 na 305 korun za rok,“ přiblížil tehdejší mluvčí radnice Milan Plesar.

Jak upřesnila starostka Radoslava Matuszková, možnost zvýšení sazby z daně na dvoj, troj, čtyř nebo pětinásobek radnice dosud nevyužila a ani se k tomu nechystá.

„Nemáme potřebu to měnit, sazbu pro výpočet ponecháme stejnou. Obzvlášť, když bude zákonné navýšení na dvojnásobek,“ podotkla starostka.

Zatěžovat lidi placením navíc nehodlá v tuto chvíli ani Brumov – Bylnice. „Nechceme lidi ještě více znevýhodňovat. Zatím u nás návrh pro plánované zvýšení daně z nemovitosti neexistuje,“ sdělil místostarosta Václav Bližňák.

Nevyloučil však, že by k navýšení mohlo v budoucnu ve městě dojít, obzvláště v souvislosti s novelou týkající se zimní údržby chodníků. Ta totiž přináší obcím náklady na úklid navíc.

O variantě vykompenzovat vyšší náklady vyšší daní z nemovitosti zapřemýšlel také slavičínský starosta Jaroslav Končický. „Od roku 1992 jsme daň nezvýšili a sami bychom k tomu nebýt zákona ani nepřistoupili. Ze strany radnice se tedy daň změn nedočká. Uvidíme však, zda budou občané přistupovat k zimní údržbě stejně jako doposud. Pokud odhodí lopaty, vyhrožujeme, že zvýšíme daň,“ poznamenal Končický.

Zastupitelé Luhačovic i Vizovic rozhodli o dvojnásobku daně už v létě. Poté, co se dozvěděly o plánovaných zákonných změnách od roku 2010, ale své původní rozhodnutí zrušily.

„Lidé by jinak platili čtyřnásobek a my máme kvůli lázeňství už tak jednu z nejvyšších sazeb v republice,“ objasnil například luhačovický starosta František Hubáček s tím, že po novém opatření si město přilepší ze současných dvou milionů z příjmu o další dva.

Zvyšovat sazbu daně se nechystají ani Valašské Klobouky, které ji naposledy změnily před čtyřmi lety. Ročně si díky příjmům z ní přilepší v pokladně o milion a půl.

Autor: Marie Šidlová

28.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

Naši prvňáci. Ilustrační foto

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT