Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) stála údržba krajských silnic v tomto období 9,7 milionu korun, což znatelně převyšuje běžné víkendové výdaje, zjistila ČTK.

Silničáře stála zimní údržba silnic druhé a třetí třídy v kraji od října do prosince loňského roku 26,7 milionu korun. „V porovnání s předchozími lety jde o celkem průměrné hodnoty. Odhad za leden (mimo zmíněných tří dnů) zatím nemáme,“ uvedl provozně-technický náměstek ŘSZK Radek Berecka.

Dodal, že na letošní rok má společnost v plánu pro zimní údržbu vyhrazeno 110 milionů korun. „Ale tato suma je nejen na období leden – březen, ale i listopad – prosinec 2010. Je známo, že příliš nákladná zima znamená zpravidla omezení některých letních údržbových prací na silnicích,“ přiblížil.

Zlínský magistrát podle mluvčí Marie Masaříkové vyčlenil letos na zimní údržbu komunikací 12 milionů korun. „Zhruba 1,2 milionu z této částky vyčerpala sněhová kalamita ve dnech 8. až 11. ledna,“ uvedla Masaříková. Zlín dokonce kvůli přívalu sněhu vyhlásil kalamitní stav.

Asi 2,5 milionu korun z vyčleněných osmi stála zimní údržba vsetínskou radnici. „Zatím je vše v pohodě, my jsme na zimu připraveni,“ poznamenala mluvčí městského úřadu Eva Stejskalová.

Uherské Hradiště má v rozpočtu na letošní rok na úklid komunikací částku 4,15 milionu korun. „Z toho je však nutné uhradit i část nákladů na zajištění zimní údržby v zimním období 2010/2011. Zda bude částka dostatečná, je závislé na počasí,“ řekl místostarosta Květoslav Tichavský s tím, že zimní údržba za loňský listopad a prosinec město stála téměř 1,2 milionu Kč, z toho necelých 370.000 korun šlo z rozpočtu na rok 2009.

Půl milionu korun utratilo ke konci roku za úklid sněhu Valašské Meziříčí. „Leden nemáme vyčíslený. Stejně tak není určena částka na zimní údržbu, zahrnuje ji totiž kapitola rozpočtu údržba místních komunikací, určená i na jejich opravy. Loni bylo pro tyto účely vyčleněno šest milionů Kč, návrh rozpočtu na letošní rok počítá se stejnou sumou,“ uvedl mluvčí radnice Josef Beneš.

Konkrétní náklady na úklid chodníků a komunikací nemá vyčísleny ani Kroměříž. „Práce se objednávají postupně, faktury dostáváme a hradíme průběžně. V rozpočtu města je na zimní údržbu vyčleněna částka 5,4 milionů korun a ta zatím vyčerpána nebyla,“ řekl mluvčí radnice Pavel Zrna.

Podle něj se na nákladech podstatně podepíše odstraňování sněhu a ledu ze střech. „Zejména odstraňování ledu s použitím vysokozdvižné plošiny a odvoz sněhu pomocí těžké techniky jsou nákladné činnosti,“ dodal.

Města ve Zlínském kraji také evidují první žádosti o odškodnění za úraz na neudržovaném chodníku, které mohou náklady ještě navýšit. Přibližně deset osob kontaktovalo zlínský magistrát, dva lidé radnici ve Valašském Meziříčí a po jednom občanovi registrují ve Vsetíně, Kroměříži a v Uherském Hradišti.

Podle takzvané chodníkové novely jsou radnice odpovědné za škody způsobené stavem městských chodníků. Povinnost je odklízet dříve byla na majitelích přilehlých nemovitostí.