Kvůli postoji inspekce například Zlín nesmí skácet topoly, z nichž padají větve a ohrožují lidi.

„Naše kritéria zůstanou i nadále stejná. Pokud se na nás lidé obrátí s peticí proti pokácení stromu, musíme důvody prošetřit,“ řekla mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová. Dodala, že posudek vždy vypracovává nezávislý soudní znalce.

V době, kdy se koná správní řízení, nesmí být podle vedoucího oddělení ochrany přírody ČIŽP v Brně Vítězslava Polácha, dřevina o kterou se jedná, pokácena.

„Pokud se tak stane, jsme oprávněni uvalit za to pokutu až dva miliony korun,“ přiblížil Polách.

Těžká situace, která teď ve Zlíně nastala, přiměla magistrát uvažovat nad tím, že by při kácení dřevin šel proti nařízení ČIŽP. Tak se vyjádřil krátce po tragédii vedoucí městské zeleně Ivo Divoký.

„Posledním případem, kdy nám nepovolila inspekce kácet, bylo sedm topolů kanadských v ulici Dřevnická na Bartošově čtvrti. Při každé bouřce se z nich ulamují větve a ohrožují tak okolí,“ připomněl Divoký. Upřesnil, že na výsledky posudku čekají už od listopadu.

Ptejte se náměstka primátorky Hynka Stesky už nyní. Chcete vědět, co město udělá pro to, aby se neopakovala čtvrteční tragédie, kdy se u tržnice zřítil strom? Jak probíhají kontroly starých dřevin? Kde je bude nutné vykácet? Jaká povolení je nutno před tím vyřídit? On-line rozhovor se uskuteční na chatu Zlínského deníku již ve středu 28. ledna mezi 16. a 17. hodinou.

„Myslím si, že město dá přednost raději bezpečnosti,“ řekl vedoucí městské zeleně. Podotkl, že by to měl každý rozumný státní orgán pochopit.

„V žádném případě však nechceme vykácet všechny vysoké stromy ve městě,“ doplnil Divoký.

Podle Vítězslava Polácha z ČIŽP v Brně se v současnosti již vysoké stromy ve městěch příliš nevysazují.

„Teď už se z bezpečnostních důvodů vysazují jen nízkokmenné dřeviny. Co se týká těch vysokých, každé město má určitě své specializované pracovníky, kteří kontrolují přibližné stáří různých typů stromů,“ vysvětlil Polách. Zmínil, že těm, kterým životnost končí, je pouze potřeba věnovat větší pozornost.

Problém je v tom, že závadu, která způsobila pád stromu ve Zlíně, není v podstatě možné přesně zjistit ani při ohledání znalcem.

„Když děláme posudek, vyhodnotíme nejprve vnější charakteristiky a znaky stromu. V případě, že se nám něco nezdá, žádáme o vypracování hlubší analýzy,“ přiblížil soudní znalec Pavel Šimek.

Dodal, že ani při ní není zcela možné zjistit stav kořenového systému stromu.

„Použití speciálních strojů je nepřesné. Jediné co by pomohlo je odkopat hlínu od kořenů, ale to by strom v podstatě zabilo,“ uvedl Šimek.

Posudek spadlého stromu, který si od něj nechal magistrát vypracovat, prý prokázal, že ze strany města nebylo nic zanedbáno.

„Příčinou pádu byl, jak se předpokládalo, vadný kořenový bal,“ řekl zlínský náměstek odpovědný za městskou zeleň Hynek Steska.

Podle něj by mělo být 28. ledna kromě výsledků zveřejněno i to, jaká bezpečnostní opatření Zlín kvůli neštěstí v nejbližší době chystá.

Strom, který minulý týden ve čtvrtek spadl na zlínském tržišti nedaleko frekventované zastávky MHD, poranil několik lidí. Dvanáctiletý chlapec o den později svým zraněním podlehl.

Druhý těžce poraněný školák už od pátku leží v brněnské fakultní nemocnici.

„Jeho stav je stále velmi vážný, stabilizovaný, o uzdravování se zatím mluvit nedá,“ řekla včera mluvčí nemocnice Anna Nesvatbová.