„Roční úspora může dělat patnáct až dvacet procent nynějších nákladů. To už za to stojí,“ míní ředitel Správy domů Zlín Jaromír Šebík. Spořiví obyvatelé bytů bez rozdělovačů totiž podle něj v současnosti doplácejí na bohémy, kteří na spotřebu tepla nehledí. „Ten, kdo si vytápí na šestadvacet stupňů a pak otevře okno, umoří tři spořivé,“ přiblížil Šebík současný stav, kdy se náklady rozpočítávají rovným dílem.

Problémy by mohly vyřešit právě rozdělovače topných nákladů, které dokážou poměrovým způsobem změřit spotřebu tepla z každého radiátoru.
Ti, kteří už tuto spořivou pomůcku mají, to dosvědčují. „Je to vynikající věc. Loni nám vrátili i díky ní přeplatek za byt deset tisíc korun,“ usmála se nájemnice družstevního bytu na zlínském sídlišti Jižní Svahy Helena Langerová.

V družstevních bytech už technici nainstalovali deset tisíc podobných zařízení. „Standard stojí čtyři sta korun na radiátor i s montáží a daní. Montáž trvá pár minut. Návratnost investice je za necelou jednu topnou sezonu. Zařízení vydrží přes deset let,“ sdělil majitel jedné z montážních firem Silvestr Malůšek.
O měřidla na radiátorech mohou teď požádat nájemníci kteréhokoliv domu v majetku města. Nutit je prý k tomu ale nikdo nebude. Velkým problémem je skutečnost, že s instalací rozdělovačů musí souhlasit osmdesát procent nájemníků.

„Kdyby do toho šli všichni, tak jsem pro,“ souhlasila s nainstalováním nájemnice městského bytu ve II. segmentu na Jižních Svazích ve Zlíně Marie Tarabusová.

Martin Lavay