Eva Gajdošík vlastní státem chráněnou barokní památku od roku 2008, kdy jej koupila od společnosti Fatra Napajedla. „V posledních týdnech kontaktovalo naši společnost Zámek Napajedla několik zájemců o koupi napajedelského zámku a zámeckého areálu. Po vzájemných jednáních jsou dva vážní zájemci o tuto transakci. Předtím, než uděláme první závažný krok k prodeji celého areálu s některým z výše zmíněných zájemců, jsme se rozhodli obrátit se na vás s nabídkou pro město Napajedla," zní v červnovém dopise určeném napajedelským zastupitelům.

Poté, co zastupitelstvo města odkoupení celého areálu a zámku neschválilo, pověřilo dvojici zastupitelek k vyjednávání pouze o koupi zámeckého parku nebo jeho části. „Doposud nemáme o výsledku jednání žádné informace. Zámek jako takový nechceme, k čemu by nám také byl," konstatovala starostka města Irena Brabcová.

Město ale musí být podle ní připraveno na to, že zámek změní majitele. „Na území města máme proto vytipovány prostory pro přestěhování našich objektů v zámeckém parku. O žádném stěhování ale zastupitelstvo ještě nerozhodlo," vyvrací starostka informace, které vzbudily vlnu spekulací.

Přestože Eva Gajdošík oslovila město už v červnu s víceméně konkrétní nabídkou odkupu, její dcera, manažerka zámku Petra Psotková, nyní tvrdí, že zámek na trh jako takový nedali. „Neoslovili jsme žádnou realitní kancelář. Jelikož se však na nás obrátilo několik investorů, přišlo nám fér nabídnout jej nejprve městu. Prodej ale není na pořadu dne," nechala se v pátek slyšet Petra Psotková, přitom však nevyloučila, že majitelka zámku na lukrativní nabídku kývne. „Další jednání se zájemci pokračují koncem srpna," podotkla Psotková.

Zámek Napajedla budí emoce u obyvatel města od té doby, co je jeho majitelkou právě Eva Gajdošík. Důvodem je desetihektarový zámecký park, který nechal bývalý vlastník veřejnosti k dispozici. Místní si jím hlavně zkracovali cestu z jednoho konce města na druhý. Majitelka zámku ale poukazovala na vandalismus, pochybné existence v parku i fakt, že státem chráněné zámecké parky, natožpak soukromý majetek, není povinna ponechat otevřený. Naopak v něm stanovila provozní řád.

S uzavřením parku se už sice lidé vesměs smířili, otevření si ale i přesto nadále přejí. „Co se týče prodeje zámku, bylo by nejlepší, kdyby celý areál město přece jen koupilo. Pak by se třeba mohli domluvit s krajem, aby v něm zpřístupnili nějaké galerie," navrhuje například Miroslav Mikulášek z Napajedel.

Amálie Přikrylová chápe, že je koupě pro město drahou záležitostí, bojí se však, že se zámek nakonec dostane do rukou cizím lidem. „To budeme mít utrum, nedostali bychom se už vůbec nikam," dodává obyvatelka.