Zvýšené kontroly pak budou pokračovat přes samotný svátek zesnulých i po dobu dalších dvou týdnů.

„Během dnů, kdy se letos předpokládá největší nápor návštěvníků, tedy zejména o víkendech 27. – 28. října a 3. – 4. listopadu 2018, bude MP Zlín provádět dopravně bezpečnostní opatření. V jeho rámci budou strážníci společně s kolegy z republikové policie dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu a v případě potřeby jej usměrňovat,“ naznačil za MP Zlín zástupce ředitele Pavel Janík.

„Naší prioritou přitom bude zajištění bezpečného průjezdu vozidel městské hromadné dopravy a integrovaného záchranného systému. Apeluji proto na motorizované návštěvníky Lesního hřbitova, aby svá vozidla parkovali na místech k tomu určených a byli ohleduplní k sobě navzájem i k ostatním účastníkům silničního provozu,“ doplnil k opatření ředitel MP Zlín Milan Kladníček.

Zlínští strážníci tak z tohoto důvodu vyzývají veřejnost, aby zvážila nutnost návštěvy zejména Lesního hřbitova soukromými vozidly a raději přednostně využila rozšířených služeb MHD. (více informací naleznete zde).

Strážci zákona také současně apelují na návštěvníky pietních míst, aby věnovali zvýšenou pozornost vlastní bezpečnosti a ochraně majetku.

„V žádném případě neponechávejte v zaparkovaných automobilech cenné nebo zdánlivě cenné předměty, při údržbě hrobů neodkládejte tašky s osobními doklady, platebními kartami a finanční hotovostí na místa, kde je nebudete mít pod přímou kontrolou, vyhýbejte se opuštěným místům a k návštěvě hřbitovů raději zvolte takovou denní dobu, kdy se zde budou pohybovat i další lidé,“ dodal ředitel Kladníček.

Také Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) opět posílí v dušičkovém období své autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

„Zvláštní jízdní řády budou platit po dva víkendy na lince 31 z centra Zlína k Lesnímu hřbitovu. Několik víkendových spojů na lince 32 bude mimořádně prodlouženo až ke hřbitovu na Mladcové,“ uvedl za DSZO tiskový mluvčí Vojtěch Cekota.

Podle informací DSZO budou na Lesní hřbitov na autobusové lince 31 zařazovány o víkendových dnech 27., 28. října a 3. a 4. listopadu 2018 posilové spoje na trase mezi zastávkami Náměstí Míru – Náměstí Práce – Lesní hřbitov a zpět na Náměstí Práce a Školní.

Některé posilové spoje pojedou z Lesního hřbitova až na Kudlov, aby se návštěva Lesního hřbitova usnadnila obyvatelům Kudlova a aby nemuseli jezdit na hřbitov oklikou přes celé centrum města.

„Posilové spoje se budou na lince objevovat přibližně v čase od 8 do 17 hodin. Tyto zvlášť označené autobusy budou vynechávat zajížďku na zastávku Maják - točna. Budou jezdit podle mimořádných jízdních řádů, které budou zveřejněny na zastávkách i na internetu,“ vysvětlil mluvčí DSZO.

V neděli 4. listopadu DSZO vypraví na Lesní hřbitov po 14. hodině místo dvou posilových spojů čtyři a po 15. hodině tři, aby byla zajištěna přeprava zvýšeného počtu cestujících, kteří se zúčastní od 15 hodin dušičkové pobožnosti.

„Pokud by se zvýšený zájem o přepravu na Lesní hřbitov projevil v dušičkovém období  i v pracovních dnech, dispečeři DSZO budou situaci monitorovat a budou připraveni operativně vyslat na linku posilový vůz,“ zmínil mluvčí dopravního podniku.

Několik spojů také pojede až ke hřbitovu na Mladcové, které budou prodlouženy z točny Mladcová-Bartošův dům až na dočasně zřízenou zastávku Mladcová - hřbitov.

„V pátky to budou dva spoje za den, o sobotách a nedělích tři spoje za den. Jejich odjezdy budou vyznačeny v jízdních řádech na zastávkách i na internetu,“ představil Vojtěch Cekota.

Spoje DSZO budou ke hřbitovu zajíždět i v Kvítkovicích.

„V Otrokovicích na lince 55 zajíždějí ke hřbitovu do Kvítkovic standardně dva odpolední spoje každou sobotu a neděli. V dušičkovém období budou na tyto spoje zařazovány pro zvýšení přepravní kapacity dva autobusy místo jednoho,“ uzavřel mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.