Zlínský magistrát v současnosti eviduje přes dva tisíce žádostí o městské bydlení, a přitom spravuje jen něco přes tři tisíce bytů. "Nyní přidělujeme místa lidem, kteří si podali žádost v letech 1992 až 1996, měsíčně je to asi deset bytů," upřesnila mluvčí radnice Marie Masaříková. Větší šanci uspět ale mají mladé rodiny. "Těm můžeme nabídnout startovací byty, které mohou být k dispozici rychleji," uvedl náměstek primátorky Miroslav Kašný. Pro start začínajících rodin jsou určeny jakékoli volné byty v některých domech třeba na Okružní či Středové ulici.

Otrokovice:155 žádostí

Právě rodiče pečující o děti se dostanou k bytům snadněji i v Otrokovicích. "Čekací doba v takových případech je jeden a půl až dva roky. V současnosti máme v evidenci celkem 155 žádostí a 390 městských bytů," sdělil mluvčí města Otrokovice Milan Plesar. Kdo ale děti nemá, o městském bytě může i několik let maximálně snít. Není divu, že to případné zájemce odrazuje. "Rodiče uvažovali o tom, že by mě do pořadníku zapsali. Když jsem si ale zjistil, že bych mohl čekat pět i více let, sám jsem si to rozmyslel. Vždyť ani nevím, kde za takovou dobu budu," krčí rameny třeba dvacetiletý Jan Palička z Otrokovic.

Luhačovice: jen dva byty ročně

Mnohá města ani pořadníky zájemců nevedou. "Bytů vlastníme sto třicet, ale k uvolnění některého z nich dochází tak zřídka, že by to bylo zbytečné. Přidělíme zhruba dvě místa ročně," říká tajemník luhačovické radnice Michael Jahoda.

Právě v Luhačovicích se v nejbližších letech navíc nepočítá s novou výstavbou obytných prostor. "Něco vznikne v komerční sféře, to je ale určeno úplně jiné příjmové skupině zájemců," podotkl Jahoda. Ve Slavičíně dokonce čekací lhůty nedokážou odhadnout. "Může to být rok, pár let i nekonečno," vysvětlil starosta Jaroslav Končický.

Najít místa k bydlení je těžké

"Městského bydlení je velmi málo, a přestože bychom chtěli jeho kapacitu rozšířit, tak nemůžeme. Najít pozemky pro výstavbu totiž znamená velký problém," doplnil. Ve Zlíně mají nyní naději alespoň ti nejpotřebnější, tedy senioři či lidé s postižením. Několik desítek bytových jednotek by jim totiž měl nabídnout dům s pečovatelskou službou, který vznikne v Malenovicích nejspíš už příští rok.