VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otrokovická hala zažila vzlety i pády

Otrokovice /AKTUALIZOVÁNO/ – Vzduch v Městské sportovní hale Otrokovice v sobotu po roce opět rozčeřila křídla letadel. Již po osmé se tam totiž konala soutěž leteckých modelářů O pohár starosty města Otrokovice. Hlavními organizátory celé akce byly již tradičně Model klub Otrokovice a Dům dětí a mládeže Sluníčko.

27.2.2011
SDÍLEJ:

VYHRÁLI VŠICHNI. Přátelská atmosféra byla samozřejmostí, výměna zkušeností pak běžným obrázkem soutěžního dopoledne. Foto: DENÍK / Stanislav Janalík

Byli jsme u toho

Od osmé hodiny ranní tak v hale poletovala letadla, která do vzduchu s nadšením házeli všichni účastníci. Vedoucí modelářských kroužků sledovali počínání svých oveček a spolu s organizátory hodnotili um jednotlivých žáků a juniorů v kategoriích gumáček, házedlo a polomaketa.

Kupa soutěžících a ukázka RC modelů

„Dojely děti z modelářských kroužků z nejbližšího okolí. Ať už ze Žlutavy, Halenkovic, Pohořelic či Napajedel. Samozřejmě nechybějí ani otrokovičtí modeláři,“ odhalil předseda Model klubu Otrokovice Zdenek Sirný. Přesný počet soutěžících byl však ještě v závěru akce pro něj doslova nezodpovězenou otázkou. „Vzhledem k počtu kategorií vázaných na věk a pozdějšímu příchodu některých z nich je obtížnější dohledat přesný počet zúčastněných modelářů. Mělo by jich však být kolem šestadvaceti,“ vysvětlil.

Kromě soutěžního klání žáků a juniorů na návštěvníky čekala také ukázka RC halových modelů, které závodily kolem pylonů. „Ty skutečně ukázaly, co všechno model může umět. Museli však odjet dříve, protože měli soutěž,“ doplnil Sirný.

Ředitelka Domu dětí a mládeže Sluníčko Jiřina Kovářová upozornila na jedinečnost celé akce.

Zkušenosti několika generací

„Nádherně se tady prolínají zkušenosti několika generací, které si vzájemně vyměňují a předávají zkušenosti. Je to hodně o spolupráci a koordinaci, týmové souhře. Zároveň akce také ukázala kus toho zdravého soutežení, které je jakýmsi vyvrcholením snah dětí a zároveň přátelským zhodnocením práce vedoucích, což je fantastické,“ poznamenala.

Prostor haly je podle ní specifický. „Modely jsou o dost menší a vše je ušito na míru dětem. Kdyby to bylo třeba venku, určitě by byly větší. Vždy záleží na typu soutěže,“ podotkla Kovářová s tím, že modelářských akcí pořádají během školního roku více.

O zvídavé otázky mezi modeláři nebyla nouze. Ptaly se děti svých vrstevníků, ale také vedoucí svých kolegů. „Je to hodně o přátelské atmosféře. Jak říkám já, je to takové to pokecáme, zalítáme,“ pousmál se předseda otrokovického klubu modelářů Sirný.

Modelářství podle něj rozhodně není pro lidi, kteří při sebemenším náznaku neúspěchu model vzteky rozbijí. „Je to koníček, který vyžaduje hlavně trpělivost, bez té to opravdu nejde. V modelářských kroužcích je navíc zapotřebí dvojitá: jak s lepením modelů, tak s dětmi,“ pousmál se Sirný.

Mnohdy navíc dochází ke kolizím, takže může během chvíle přijít veškerá vynaložená práce vniveč. „Modely jsou ale naštěstí velmi rychle opravovatelné,“ dodal muž, který s modelářstvím začínal asi v první třídě, tedy ve věku sobotních soutěžících.

Zvítězily Pohořelice

Nejúspěšnějším týmem se stalo družstvo z Pohořelic, které se v týmovém hodnocení dokázalo dostat přes sto bodů. Na stupních vítězů se však prostřídala spousta žáků a juniorů. Dominik Trnavský při svém výstupu na bednu dokonce málem utrpěl zranění, ale jak se ukázalo záhy, naštěstí se mu nic nestalo. „Nic mi není,“ ujišťoval okolí, jakmile stál zase oběma nohama pevně na zemi.

Starosta Otrokovic Jaroslav Budek, který při slavnostním vyhlášení předával ceny nejúspěšnějším soutěžícím, hovořil o nadšení modelářů i o vlivu této činnosti na vývoj dětské osobnosti. „Akce je to velmi pěkná i se svou historií. Navíc se při ní setkávají lidé z regionu, kteří jsou zapálení pro stejnou věc. Navíc je vidět, že tu panuje pohoda a rádi se vidí. Coby pedagoga mě navíc těší, že i modelářství je téma pro malé děti, protože ty se dále profilují do života,“ ocenil akci Budek.

Starosta Pohořelic Jaroslav Němeček, který přihlížel triumfu modelářů ze své obce, vyzdvihl také preventivní ráz podobné činnosti. „Já této akci maximálně fandím, a koneckonců nejen této. Kdokoli, kdo dělá s mladými, si zaslouží podporu. Když totiž děti mají kam jít ve volném čase, tak mnohdy nemají prostor zabývat se něčím nekalým,“ doplnil Němeček.

Autor: Stanislav Janalík

27.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení