„Na jednání zastupitelstva jsem tuto záležitost otevřel, protože mě zajímalo, jakým způsobem jsou investovány prostředky z městské pokladny. Odpověď starosty ale pro mě byla uspokojivá a dostatečná. Pokud jsou tyto prostředky vynakládány účelně, nemám proti spolupráci se zahraničními městy žádné námitky,“ vysvětlil svůj zájem Mikulík.

Zahraniční cesty hradišťských radních jsou pod drobnohledem zastupitelů

Další podrobnosti sdělila i mluvčí města. „Do Priverna odjel starosta Libor Karásek se svou manželkou a místostarosta Stanislav Blaha s ženou. Jednalo se o návštěvu, která se uskutečnila na základě pozvání a žádosti zástupců Priverna. Účelem byla účast na slavnostech se středověkou tematikou a konferenci týkající se evropské integrace. V neposlední řadě šlo a navázání kontaktů, které by mohly vést k partnerství mezi oběma městy v rámci spolupráce municipalit a regionů států Evropské unie,“ upřesnila mluvčí uherskohradišťského městského úřadu Petra Vaďurová Zemčíková.

Vztahy s Korejci či Japonci nenavazovat

Partnerství mezi městy považuje za přínos i zastupitel Antonín Seďa (ČSSD). Musí však, podle jeho názoru, být smysluplné.

„Hradiště řadu let spolupracuje například s anglickým Bridgewatterem nebo německým Mayenem. Tyto vztahy se zrodily po roce 1989 a jejich účelem bylo osvojení demokratických principů, které v těchto městech a zemích panují. Pokud se ale týče návštěvy v Privernu, pak bych radním vytkl jen to, že zastupitele o této cestě a úmyslu navázat spolupráci s dalším městem s předstihem neinformovali,“ podotkl Seďa. Ten ale stávající kontakty hradišťské radnice se zahraničními městy považuje za jednoznačně přínosné.

„Byl bych ovšem rozpačitý, kdybychom například po vzoru Kunovic navazovali vztahy s Japonci nebo Korejci. Nejsem přesvědčen o tom, že spolupráce s těmito zeměmi může přinést městu nějaký hlubší význam,“ zapochyboval Seďa. Představitelé Uherského Hradiště své služební cesty z posledních měsíců obhajují.

„Konkrétně v Privernu jsme navázali kontakty s polským příhraničním městem Krosno a v obou městech měli lidé možnost zhlédnout propagační materiály z Uherského Hradiště. Prostřednictvím zástupců hospodářské komory vznikly nové kontakty na ekonomické úrovni. Mohu uvést také to, že jsme zastupitele s předstihem o cestě do Priverna informovali v písemné zprávě o činnosti rady města,“ sdělil hradišťský místostarosta Stanislav Blaha. Podle informací mluvčí uherskohradišťské radnice zahraniční cesty ročně z městské pokladny„vysají“ zhruba 400 tisíc korun.