Město obdobné zařízení doposud neprovozovalo, otevřelo jej na začátku uplynulého týdne. V dalších městech tyto služby buď suplují toalety na vlakových a autobusových nádražích nebo se o jejich chod starají soukromníci. Městům se jejich provoz nevyplácí, vyplynulo to z ankety ČTK.

Zlínská radnice dříve provozovala čtyři taková zařízení. Veřejné záchody zanikly v ulici Soudní, na jejich místě nyní stojí kavárna, a v podchodu ulice Dlouhá jej stavbaři odstranili při výstavbě obchodního centra Zlaté jablko. Ve Zlíně tak lidé mohou vyžít veřejné WC v podchodu k bývalé hlavní bráně do továrního areálu Svit a na náměstí Míru.

„Záchodky jsou poměrně značně využívané. Například zařízení na náměstí Míru navštíví denně kolem 200 lidí,“ přiblížil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. I přesto je zajišťování této služby pro město nerentabilní. Za oba prostory radnice utrží ročně kolem 200.000 Kč, provoz dotuje dalšími desítkami tisíc korun. „Jde ale o službu občanům. V současné době o změnách neuvažujeme,“ dodal Dvořák.

Nově tuto službu občanům nabízí radnice v Uherském Hradišti, a to na ulici Hradební, vedle budovy městské policie. „Vybavení sociálních zařízení v bezbariérovém provedení může všem skupinám uživatelů včetně tělesně postižených i matek s dětmi zpříjemnit pobyt v centru města,“ sdělil místostarosta Stanislav Blaha. Veřejné WC nabízí přebalovací pult pro maminky s dětmi, sprchový kout zvlášť pro muže a ženy, tři toalety pro muže a tři pro ženy.

V dalších městech, které ČTK oslovila, zařízení provozují soukromé společnosti, některé radnice na jejich provoz přispívají. Například v centru Kroměříže se nacházejí dvoje veřejné toalety – na Velkém náměstí a Vejvanovského ulici. V obou případech se toalety nacházejí v soukromých objektech a provozují je soukromí provozovatelé. Každému z nich radnice měsíčně přispívá 20.000 Kč. „Kromě toho jsou veřejné toalety ještě v areálu Podzámecké zahrady, provozovatelem je Arcibiskupský zámek,“ podotkl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Jedny veřejné toalety jsou ve Valašském Meziříčí. Jejich provoz nově zajišťuje společnost TS Valašské Meziříčí. Radnice chtěla tuto službu pro občany zachovat, nicméně již na ni nechtěla doplácet. Podle mluvčí radnice Venduly Králové za rok a půl vydalo město na provoz záchodků více než 730.000 Kč, přičemž na poplatcích vybralo pouze 54.000 Kč.

Žádné klasické veřejné WC lidé nenajdou v Otrokovicích. Službu suplují vybraná restaurační nebo jiná zařízení, kde je záchod k dispozici. Jde například o Otrokovickou besedu, tržiště na Havlíčkově ulici, nádraží či Společenský dům.