VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meteorolog: Počasí mě baví už více než padesát let

Vizovice - /JAK SE ŽIJE…/ Jen pár dní absencí za devětačtyřicet let služby pro Český hydrometeorologický ústav má dobrovolný meteorolog Jaroslav Baný z Vizovic.

23.3.2009
SDÍLEJ:

Meteorolog Jaroslav Baný. Foto: DENÍK/Anna Novotná

Za pevné zdraví může podle něj i to, že pravidelně za jakéhokoliv počasí musí vstávat, aby včas zaznamenal údaje, které pomáhají meteorologům při předpovídání počasí. Užitečné jsou jak široké veřejnosti, tak také energetikům, silničářům nebo zemědělcům.

„Kromě stavu počasí sleduji i vliv na vegetaci a také výskyt chorob a škůdců,“ popisuje bývalý středoškolský učitel.

Meteorologem jsem se stal náhodou

Za to, že se mu sledování počasí stalo osudem, vděčí Jaroslav Baný náhodě. „Na vojně v Žamberku a pak v Čáslavi mě dali sloužit k letištnímu praporu. Stal jsem se tedy leteckým meteorologem,“ vzpomíná Baný. Dodává, že měl tu výhodu, že jej vždy bavily přírodní vědy. Vystudoval dvě vysoké školy, pedagogickou a přírodovědnou.

S aprobací učitele biologie a chemie učil na vizovické škole například také somatologii, základy ekologie nebo kosmetickou chemii. Byl i zástupcem ředitele školy. „O vizovickou stanici jsem se částečně staral už od roku 1959. Samostatně zde funguji od 1. dubna 1961. Jsem nejdéle sloužící dobrovolný pozorovatel v České republice,“ konstatuje. Záznamy z této stanice tak podle něj díky tomu patří k několika nejkompletnějším v celé republice.

JAROSLAV BANÝ - je mu 73 let, bydlí ve Vizovicích, má dvě děti, o meteorologickou stanici se stará už 49 let

Dřív se měřilo třikrát denně, nyní stačí jedenkrát

Když začínal, chodil odečítat teploty a množství srážek třikrát denně vždy přesně v 6 hodin 49 minut a pak ve 13.49 hodin a 20.49 hodin středoevropského času. „Tak je to nastavené podle souřadnic,“ vysvětluje Baný. Meteorologická stanice se nachází v areálu školy, neměl k ní tedy daleko ani při vyučování. Rozvrh měl nastavený tak, aby měl v době měření volno.

V létě chodí kvůli každoroční změně času zaznamenat údaje až o hodinu později proto, aby byly teploty a další hodnoty i přes posun hodin stejné. Od konce roku 1998 mu díky technice a automatickému měření zbývá pouze ranní asi dvoukilometrová projížďka na kole z domu k meteostanici.

„Musím zaznamenat čidly neměřitelné věci, jako je stav počasí. Tedy zda je polojasno, sněží, prší, a také se kontroluje promrznutí půdy,“ upřesnil meteorolog. Přímo na vizovické stanici sleduje sluneční svit, srážky či výšku sněhové pokrývky. Dále měří teplotu vzduchu v pěti centimetrech a ve dvou metrech nad zemí.

Vyhodnocuje se ale i teplota pod povrchem země, a to až do hloubky jednoho metru. „Letos byla hloubka promrznutí nejvíce devatenáct centimetrů. Je dobré, že půda není příliš promrzlá, takhle se může odtávající sníh vsakovat do půdy a nehrozí třeba povodně,“ tipoval pro oblast Vizovicka.

Práce je tedy pro Baného sice už díky výkonnější technice více než deset let jednodušší, nutnost denního docházení na stanici ale zůstala. Proto se také rodině dobrovolného meteorologa podařilo jet na dovolenou jenom párkrát za život. „Musím si vždycky najít ochotnou náhradu, která je navíc schopná zaznamenat všechny jevy. A to je těžké. Proto jsem byl mimo Vizovice vždy nejdéle týden,“ podotkl třiasedmdesátník.

Sice to nechce zakřiknout, ale každodenní povinnosti jej zocelily natolik, že téměř nebývá nemocný. „Za více než čtyřicet let učitelování jsem měl absenci možná jen dva dny,“ říká hrdě.

Sleduji i zdravotní stav rostlin

Nejen na stanici, která je v areálu střední školy oděvní a služeb, ale i na agrometeorologická pozorování jezdí na bicyklu. Baný zaznamenává i fáze růstu rostlin a určuje, jaké choroby a škůdci napadají jednotlivé plodiny. „Tady kolem jsou hlavně sady a pastviny. Třeba obilí je až u Zádveřic,“ upozornil na fakt, že sem tam musí urazit kvůli svému koníčku i větší vzdálenost. Neujde mu třeba výskyt mandelinky a plísně bramborové nebo houbové choroby na ovoci. Takovéto poznatky pak podle něj pomáhají i státní rostlinolékařské správě, která upozorňuje na dané patogeny veřejnost.

Lidé se mě ptají, jak bude

Známí prý po Baném často chtějí vědět, jak že bude třeba o víkendu. Stěžovat si na to, že jim špatně poradil, si prý ještě nikdo nebyl. „Když mě potkají, ptávají se hlavně na aktuální věci. Na klimatické údaje, jako jsou maxima a minima. Když je sucho, zajímají se třeba i o hladinu spodní vody. Zemědělci také bývají zvědaví, kvůli úrodě,“ prozradil senior s tím, že třeba letošní zima je pro přírodu při poměrně suchém období opravdu požehnáním.

O tom, jaký byl v daný rok průběh povětrnosti, se pak Vizovičtí mohou dozvědět ve vizovickém zpravodaji. Z deníků pana Baného zpracovává zajímavosti redaktor novin.

Meteorolog dodává, že na rozdíl od veřejnosti s kolegy z ostatních meteostanic ve styku není. „To spíše s lidmi z brněnského hydrometeorologického ústavu. Jezdí sem na kontroly anebo jednou za čas na kalibraci čidel,“ poznamenal.

Stanici, kterou má na starosti, se prý za ta léta naštěstí vyhnuly jakékoliv nepříjemnosti. Žádný pták či vosí roj se neusídlili ve srážkoměru, ani krtci nepoškozují půdní teploměr. „Místo je oplocené, a to asi poznají i ti krtci,“ přemítal Baný, který si musí v zimě prohazovat ke stanovišti sníh a v létě zase areál kosit.

Další koníček: Trnkobraní

Léty vypozorované umění odhadnout, jaké bude počasí, se mu hodí i při jeho další aktivitě, kterou je od roku 1969 spolupořádání soutěže v pojídání švestkových knedlíků. To je každoroční nedílnou součástí festivalu Trnkobraní.

„Festival je ale dlouho dopředu zařizovaná akce, takže se nedá znalost vývoje počasí až tak využít. Třeba vloni to na první den akce vypadalo na déšť. Že ale bude natolik vydatný, to se odhadnout nedalo,“ připomíná loňský neuskutečněný zahajovací koncert festivalu, na kterém měla vystoupit zpěvačka Lucie Bílá, Cigánski diabli a také zlínská filharmonie. Pořádně prý pršelo také před lety, když do Vizovic přijel zazpívat zlatý slavík Karel Gott.

Při pojídání knedlíků ovšem bývá pěkně. „Vloni jich jeden Američan zvládl sníst dvě stě čtyřicet, Čech od Žďáru nad Sázavou asi sto devadesát. Já se toho nikdy neúčastnil. Knedlíky si sice dám, ale spíše jen na ochutnávku. Tak velké množství bych nezvládl,“ usmívá se.

Kromě pomoci při pořádání Trnkobraní je také pokladníkem Vizovského kulturního léta, které se konává na tamním zámku. Součástí akce, která trvá celé prázdniny, jsou hudební vystoupení.

Meteorolog jezdívá také na rodnou chalupu do Bystřice pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. To prý ale většinou jen na otočku. „Ráno jdu na meteostanici ve Vizovicích. Pak jedu tam a večer zase zpátky. Stihnu tam jenom udělat nejnutnější věci, jako je kosení trávy,“ upřesňuje Baný.

Mí potomci se počasí nevěnují

Následníka, který by po něm pokračoval v zaznamenávání meteorologických údajů, zatím Jaroslav Baný nehledá. Téměř jistě ví jen to, že to nebude žádné z jeho dětí.

„Dcera je magistra farmacie. Syn má vystudovanou vysokou dopravní školu v Žilině, nyní ale dělá pojišťovacího agenta. Proto může mít někdy k počasí blízko, někdy totiž záleží při pojistných událostech i na tom,“ odtušil.

Autor: Anna Novotná

23.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutém) v nedělním 11. kole  doma nečekaně vysoko podlehli Mladé Boleslavi 1:5.
11

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení