„Se sousedem jsme se o zimním koupání bavili delší dobu. Během silvestrovského večera jsme se dohodli, že to zkusíme," řekla sedmatřicetiletá Renáta Straková. Po své první zkušenosti chce v pravidelném zimním koupání vytrvat.

Nadšence na Štěrkovišti mohou lidé zahlédnout každoročně od října do dubna každou neděli v patnáct hodin. „V zimních měsících při extrémně nízkých teplotách dosahuje teplota vody jednoho stupně," podotkla mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Historie otužování v Otrokovicích sahá do dob před rokem 1989. První zmínky však pocházejí z roku 1993. „Tehdy se údajně objevila skupinka lidí, kteří se jednou ročně, a to den před Štědrým dnem, otužovali," připomněla mluvčí. Otrokovická parta tento zdravý životní styl začala vést někdy na přelomu let 2008/2009.

„Já sám jsem se prvně začal otužovat v roce 2005. Začal jsem ledovými sprchami a později plaváním časně zjara," zavzpomínal na své začátky jeden z členů Zdeněk Stužka.

Jejich cílem je dostat se na svatého Štěpána do Prahy, kde se každoročně scházejí otužilci z celé republiky, aby svá těla vystavili ledové vodě ve Vltavě. „Otužování, jako součást zdravého životního stylu, přináší řadu výhod. Především ale odolnější tělo, které se díky tomu ubrání běžným nemocem, jako je nachlazení či virózy," dodal trenér otrokovických otužilců Jan Křižan.