Nově vzniklý úsek se postupně napojí na dvě existující cyklostezky. Jedna z nich je hojně využívaná cyklostezka Bečva protínající malebnou krajinu Valašska. Druhá cyklostezka Váh vede příhraniční oblastí Slovenska až k Považské Bystrici a dále na východ.

Slováci už stavbu navazující cyklostezky zahájili. „V současné době finišuje část cyklostezky vedoucí kolem městečka Horné Srnie," informoval Radek Bařinka z investičního odboru města Valašské Klobouky.

Kdy se oba úseky cyklo-stezky propojí, dosud není jasné. Někde se totiž zatím připravují pouze projektové dokumentace. „Se stavebními pracemi na úseku cyklostezky Valašské KloboukyPoteč, který dále bude pokračovat směrem na Horní Lideč, se začne na jaře," uvedl Radek Bařinka.

Prozatímní konec zmíněného úseku je ve Valašských Kloboukách, na parkovišti za středním odborným učilištěm, kde bude odpočívadlo. „Počítáme tam se stavbou zastřešeného altánku s lavičkami," upřesnil Radek Bařinka.

Náklady na nově vybudovanou část cyklostezky se vyšplhají na 14 milionů, z toho 8 milionů půjde z dotace. Kdy se cyklostezka rozšíří ve směru na Brumov-Bylnici a pak dále na Slovensko, se zatím ale také neví.

„Z vlastního rozpočtu bychom stavbu neutáhli. Čekáme, zda se nám podaří získat dotaci. Pokud jí získáme, stavět se začne v rozmezí let 2014 až 2020," tvrdí Zdenek Blanař, starosta města Brumov-Bylnice.

Mezinárodní cyklostezku si ve městě ale přejí.

„Už dnes vídáme na hradě Brumov cyklisty. Na kole jezdí stále více lidí a naším cílem je vybudovat pro ně kvalitní zázemí. Od nové cyklostezky si slibujeme především oživení turistického ruchu ve městě i na hradě," dodal Zdenek Blanař.

Ve Valašských Kloboukách očekávají od nové cyklostezky kromě posílení turistického ruchu i zvýšení bezpečnosti. Dosud cyklisté museli jezdit po rušné komunikaci Cyrilometodějská (hlavní silnice I/57).

„Z měření četnosti dopravy, které jsme prováděli v roce 2011, vyplynulo, že tudy denně projede až 250 cyklistů," vyčíslil Martin Janík, místostarosta Valašských Klobouk.

Po silnici přitom jezdí spousta osobních i nákladních aut.

„Do Valašských Klobouk jsem na kole několikrát jel, a to ještě v době, kdy jsem aktivně dělal cyklistiku. Vím, že Cyrilometodějskou ulici cyklisté docela často využívají. Já bych tudy ale na rodinný výlet s malými dětmi nejel, není to příliš bezpečné," okomentoval Michal Mráček, předseda Krajského svazu cyklistiky Zlín. Totéž si myslí mnozí místní obyvatelé, kteří podpořili stavbu cyklostezky peticí, kterou podepsalo 1055 lidí.

„Cyklostezka povede mírným terénem v údolí říčky Brumovka. Trasa je proto vhodná i pro rodiny s dětmi. V její blízkosti se nalézá například Ekopark Trhovisko, který je vhodný k odpočinku," přiblížil budoucí podobu cyklostezky Valašské KloboukyPoteč místostarosta Martin Janík.

Stavbu cyklostezky vítají také majitelé restaurací a hoteliéři z Valašských Klobouk.

„Turistickému ruchu to určitě prospěje, zatím k nám totiž turistů jezdí jen velmi málo. Jestli se cyklisté budou ubytovávat v našem hotelu, nevím. Doufám ale, že na jídlo a pivečko si k nám cestu najdou," podotkl ředitel jednoho z hotelů ve Valašských Kloboukách Josef Lysáček.