„Penzisté se při přepravě musejí prokázat Senior pasem. Cena kuponu je 330 korun na rok, respektive 165 korun za půlrok. Do sedmdesáti let věku si k němu ještě navíc přikupují zlevněné jízdné,“ informoval vedoucí dopravního úseku Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Pavel Nosálek.

Podobně jako ve Zlíně na tom jsou i důchodci v Olomouci. „Pro seniory máme nabídku Senior pasu za sto korun na půl roku nebo dvě stě korun na rok, do sedmdesáti let si přikupují časové zlevněné jízdenky. Jednorázové krátkodobé jízdné ale hradí v plné výši,“ řekl vedoucí přepravně tarifního odboru tamního dopravního podniku Roman Tříska.

Ve Zlíně se ročně prodá přes deset tisíc Senior pasů. „Příjmy z nich tvoří asi osm procent zisku společnosti. Neuvažujeme o jejich zrušení, je to služba a za ni se platí,“ vysvětlil ředitel DSZO Josef Kocháň.

Od letošního roku naopak vyšli vstříc penzistům v Brně a Ostravě. „Důchodci nad sedmdesát let se přepravují zdarma, musejí si pouze vyřídit zvláštní průkaz,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová. Zadarmo jezdí i senioři starší sedmdesáti let v Ostravě. „Stačí se prokázat občanským průkazem,“ sdělil mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Přestože Zlíňané musejí za používání městské dopravy platit i po dovršení sedmdesátky, služeb dopravního podniku využívají. „Jednu dobu fungovala přeprava po sedmdesátce zdarma, ale to už je dávno a bylo to krátce. Využívám teď Senior pasu hlavně k nákupům a k návštěvám lékaře. Když jsem si to spočítala, vyplatí se mi to,“ svěřila se pětaosmdesátiletá Helena Junková ze Zlína.

Senior pas používá i devětasedmdesátiletá Soňa Kašpárková ze Zlína. „Jezdím hlavně na hřbitov, na návštěvu k dceři a lékařům. Určitě se mi zaplatí,“ svěřila se.