„Lidé si budou moci zcela zadarmo ověřit, že na všechna důležitá místa v obou městech a jejich nejbližším okolí se lze dostat pohodlně i bez použití osobního automobilu,“ uvedl mluvčí Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) Vojtěch Cekota.

Během Dne bez aut v pátek 22. září si cestující v celé síti MHD ve Zlíně, Otrokovicích i v Želechovicích nad Dřevnicí nebudou muset označovat po nástupu do trolejbusů a autobusů žádné jízdenky.

„Také průkazky časových jízdenek mohou klidně nechat doma. Revizoři Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice v tento den jízdní doklady kontrolovat nebudou. Úplně zadarmo si tak mohou MHD vyzkoušet i lidé, kteří jsou jinak zvyklí používat při jízdách ve městě osobní automobil. Ale i cestující, kteří jsou držiteli časové jízdenky jen pro určité tarifní pásmo, si mohou udělat bezplatný výlet do ostatních částí sítě MHD,“ dodal Cekota.

Zadarmo i jízdní kola

Zadarmo se budou v trolejbusech a autobusech přepravovat během Dne bez aut rovněž jízdní kola, samozřejmě bude-li pro ně v konkrétním spoji volný prostor.

Předprodejní místa i jízdenkové automaty DSZO zůstanou během Dne bez aut v provozu. Řidiči ve vozidlech však jízdenky prodávat nebudou. Na jeden den bude odstaven také systém SMS jízdenek.

„Informace o možnosti cestování bez jízdenky budou zveřejněny na elektronických zastávkových panelech a na LCD obrazovkách ve vozidlech,“ doplnil mluvčí.

„Cestující by se neměli nechat zmást spuštěnými označovači jízdenek ve vozidlech. Ty totiž z technických důvodů nelze vypnout. Po vypnutí se totiž znovu automaticky zapínají na každé další zastávce,“ upozornil vedoucí dispečer Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Jan Tesař.

Jednodenní výpadek tržeb z jízdného v síti MHD DSZO představuje částku zhruba 151 tisíc korun bez daně. „Tuto ztrátu uhradí města, která jsou zřizovateli DSZO a objednateli hromadné dopravy,“ uzavřel Vojtěch Cekota.