Hrušeň, jejíž stáří odhadují znalci na dvě stě až dvě stě dvacet let, roste asi sto metrů jihovýchodně od salašského hřbitova. V její těsné blízkosti vede katastrální hranice mezi Zlínem a Bohuslavicemi u Zlína. „Tato poloha, díky níž je hrušeň již historicky orientačním bodem v krajině, byla jedním z důvodů jejího vyhlášení památným stromem,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Dodala, že v následujících měsících bude strom ošetřen a bude také provedena bezpečnostní vazba jeho koruny a konzervace dutin. „Těmito zásahy bude posílena vitalita hrušně a zajištěna její existence i pro příští generace,“ podotkla Masaříková.

Ve Zlíně a okolí je v současné době vyhlášeno celkem 28 památných stromů a čtyři skupiny památných stromů. Nejčastěji se jedná o lípy a duby, výjimkou však není ani oskeruše. Nejmohutnější a patrně nejstarší lípa ve Zlíně roste v ulici Sokolská, která byla vyhlášena památnou už v devadesátých letech. Nedaleko od ní roste v soukromé zahradě jeřáb oskeruše, který se stal součástí seznamu v roce 2000.

Jako památné stromy je možné vyhlásit mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí, které vynikají například svým vzrůstem, věkem nebo působí jako významné krajinné dominanty. Může se jednat také o cenné stromy, k nimž se váže historická událost nebo pověst. Podnět k vyhlášení památného stromu může dát každý občan.