Pane docente, mohl byste ve zkratce říct něco o sobě?

Vystudoval jsem psychologii a od té doby, co jsem ukončil studium, jsem vystřídal spoustu štací. Působil jsem jako podnikový psycholog, pracoval jsem na Psychologickém ústavu Československé akademie věd, dále v personálním managementu, takže jsem to zkusil na všech úrovních. Na UTB vyučuji od roku 1992 a věřím, že je mojí poslední profesní zastávkou, poněvadž práce zde je velmi zajímavá a pestrá. Vedle práce se studenty se věnuji také výzkumu.

Přibližte, prosím, čtenářům něco o ocenění, které v květnu obdržíte.

Asi před třemi týdny mi oznámili, že jsem byl nominován na ocenění knihy Grady. Ceny se udílejí v sedmi kategoriích a jedna z nich se týká psychologické a psychiatrické literatury. V roce 2007 bylo vydáno asi 73 knih s touto tématikou a moje kniha byla vybrána k ocenění. Předávání cen se uskuteční začátkem května v Praze.

Co pro vás vítězství v této soutěži znamená?

Je to příjemné, je to milé. Nemyslím si, že bych nějak zpychnul, protože to posuzování je velmi subjektivní. Ono záleží na tom, z jakého hlediska se to vezme. Část mých kolegů ani není ochotná psát knihy podobného charakteru. Orientuje se pouze na výhradně vědecký způsob psaní. Já jsem v tomto smyslu skeptický, protože v psychologii nic závratně nového už dlouho nevzniklo. A knihy tohoto charakteru moc lidí nečte. Myslím si, že na druhou stranu je potřeba zpřístupňovat poznatky z psychologie široké veřejnosti. Je celá řada knih, která vychází i z jiných zdrojů, takže ten základ není původní, ale osobní vklad tam každý autor dává. Ty moje knihy nejsou určeny pro laickou veřejnost, ale pro manažery. Čili je to odborná literatura psaná srozumitelným jazykem.

Můžete říci něco málo o knize, která zvítězila v soutěži?

Ta kniha se jmenuje Manažerská psychologie, má asi čtyři sta stran. Je koncipována do tří základních okruhů, do kterých jsou kapitoly rozdělené. První okruh je věnován duševní hygieně, rozvoji psychického potenciálu a využívání takových technik jako je rychločtení. Takže vše, co by manažer mohl využít pro svoji práci.

Druhý okruh je zaměřen na komunikaci se spolupracovníky, s podřízenými i nadřízenými. Součástí tohoto okruhu jsou záležitosti jako pracovní motivace, řízení, rozhodování a další.

Ta třetí část by měla dávat manažerovi podklady k tomu, aby dovedl správně ohodnotit pracovní výkon a pracovní podmínky. A současně by měla sloužit jako rukověť ke spolupráci s experty, které v rámci poradenské spolupráce může využívat pro výběrová řízení, kontrolu rizikových pracovníků, bezpečnosti práce a podobných problémů.

Pracujete již na další publikaci?

Mně vyšly doposud čtyři knihy a do konce minulého roku jsem měl odevzdat pátou, ale nějak neplním své sliby (úsměv). Takže jsme se s redakcí dohodli, že termín trošku odložíme. Odevzdat bych ji měl do konce června. Je to kniha, která se věnuje tvořivosti a inovaci práce manažera. Je zaměřena prakticky, to znamená, že jsou tam uvedeny různé metody, které manažeři mohou využívat při řešení různých problémů.

Jen něco málo ze soukromí. Co je pro vás prioritou v osobním životě?

To se těžko říká. Spíše jde o to skloubit práci se svým soukromým životem. Před půl rokem se mi narodila vnučka, čili to je také jedna z těch velkých priorit. Když jsem doma, nejsem schopen ani pořádně pracovat, protože na ni stále chodím nahlížet.