Celkem dosáhlo na převážně evropské peníze 36 projektů, 16 z nich se týká Zlínského kraje, ostatní jsou z Olomouckého kra­je.

„Rozděleno bylo pro oba regiony dohromady 583 milionů korun,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Peníze přidělovali projektům zaměřeným na tři oblasti: dopravní systémy, cestovní ruch a rozvoj podnikání.

Třicet milionu na etiopský pavilon v zoo

Zlínská zoo Lešná chce díky více než devětadvaceti­milionové dotaci vybudovat nový pavilon Etiopie.

„Bude se nacházet mezi dnešním pavilonem slonů a místem, kde jsou žirafy. Součástí bude velký výběh pro opice dželada, k vidění tu budou také damani, což jsou zvířata připomínající malé slony,“ uvedla manažerka projektu zoo Jiřina Strojilová.

Chybět by neměla ani voliéra afrických ptáků, vodní příkopy, lávky a ochranné sítě i sociální zařízení pro veřejnost. „Zahájit stavbu chceme příští rok na jaře a dokončit ji do srpna 2010,“ konstatovala Strojilová. Zbytek z celkové částky 34,5 milionů potřebné na vybudování nových expozic zoo doplatí ze svého rozpočtu.

Otrokovice dostanou nové přednádraží

Největší dotaci mají v rámci Zlínského kraje dostat Otrokovice na úpravu prostoru před budovou tamního vlakového nádraží. Jde o více než jednapadesát milionů korun.

„Před vlakovým nádražím se chystáme vybudovat novou pěší zónu, na straně k místní restauraci vyrostou nová nástupiště pro trolejbusy a autobusy a točna,“ sdělila otrokovická starostka Radoslava Matuszková.

Na místě dnešní trolejbusové točny pak podle ní vyroste parkoviště pro asi padesát automobilů.

„Stavba by měla být zahájena po vybrání dodavatele už v listopadu, nový terminál by měl být dokončen zhruba po roce,“ doplnila starostka.

Celkově by podle ní úpravy měly stát asi sedmdesát milionů. Zbytek financí mimo dotaci dá město ze svého rozpočtu.

Miliony na zatraktivnění zříceniny Lukov

Z přibližně devítimilionové dotace pro oblast cestovního ruchu se může těšit Lukov na Zlínsku, známý především tamní hradní zříceninou.

„Naším projektem chceme prezentovat Lukov jako letovisko, za které ho lidé považovali začátkem minulého století. S penězi se počítá na vybudování informačních směrovek, prezentace zříceniny a zavedení elektrické přípojky k ní,“ informoval místostarosta obce Jiří Holík.

V západním paláci hradu hodlají Lukovští vybudovat expozici s panoramatickou scénou z dobývání hradu v 15. století.

„V základně v areálu , nazvané Dům Rudolfa Matouše, chceme také vystavět novou klubovnu, kterou by využívat školy k výuce v jedinečném prostředí,“ uvedl Holík. Dotace tvoří přibližně osmdesát pět procent potřebných peněz, zbytek doplatí obec.

V Uherském Brodě vybudují lávku

Další významná dotace v oblasti dopravy míří do Uherského Brodu na vybudování přestupové lávky u tamního vlakového nádraží. Jde o asi dvacet milionů.

„Stávající lávka je ve špatném stavu a už v minulosti se uvažovalo o její opravě. Teď chceme vybudovat vlastně dvě lávky ve větší délce. Jednu budeme financovat právě z dotace regionální rady,“ uvedl místostarosta města Pavel Josefík. Lávky spojí střed města přes ulici Komenského s ulicí Vlčnovskou a nádražím.

„Budou řešit návaznost na nástupy do autobusů i bezbariérovost v několika místech, kde jsou dnes schody,“ nastínil Josefík.

Nové možnosti spojení lávkou, která má nově vést až směrem k místnímu gymnáziu, podle něj využije nejméně několik stovek lidí denně. Jedna z lávek bude zavěšená. V nosného sloupu na spojnici lávek u nádraží bude kvůli bezbariérovosti kromě schodiště ústit i výtah.

„Celkově tyto stavby vyjdou na asi šedesát milionů korun. Na jednu část máme uspořenou dotaci ve výši dvaceti milionů od Státního fondu dopravní infrastruktury, zbytek půjde z našeho rozpočtu,“ uvedl Josefík s tím, že už dokončují podmínky pro výběrové řízení na stavbu.

Rekonstrukce zámeckého hotelu v Bojkovicích

Nejvýznamnější přidělená dotace z oblasti turistiky je 50 milionů pro obecně prospěšnou společnost Zámek Nový Světlov Bojkovice.

„Kompletně bude zrekonstruován zámecký hotel a budou tu také v budoucnu probíhat turistické prohlídky zámku,“ uvedl manažer schváleného projektu opravy Martin Trtek. Zámek má soukromého vlastníka.

Zkrátka nepřišli ani podnikatelé. Ti uspěli s projekty na regeneraci stávajících staveb a jejich nové využití pro podnikání. Jedná se mimo jiné o novou funkci seníku v Buchlovicích, nebo budovy Průmyslového areálu ve Slavičíně.