„Samotný střed, který nyní v podstatě částečně slouží coby parkoviště, chceme aut zbavit. Lidé se totiž mezi nimi musejí proplétat. Nově by tak měl sloužit třeba právě po pořádání různých kulturních akcí. Auta budou parkovat pouze na bocích náměstí,“ informoval místostarosta města Libor Sovadina. Součástí jsou také úpravy tamního menšího autobusového nádraží, z něhož mají zejména autobusy problém se vytočit na hlavní silnici.

Podmínkou je ovšem podle místostarosty získání dotace, verdikt se má fryštácká radnice dozvědět možná už v březnu či dubnu.

„Máme podanou žádost o dotaci z evropských peněz z programu určeného na výstavbu a modernizaci přestupních terminálů,“ podotkl.

Celkové náklady vyčíslil na více než 34,1 milionu korun. Ve finále se náměstí dočká i opravy tamního parčíku, kanalizace, odvodnění povrchu chodníků i parkovacích ploch či nové zeleně. Kostky, kterými je prostranství dlážděné, zůstanou.

„Naše náměstí se mi sice líbí, ovšem když tam nebudou všude parkovat auta, tak bude ještě pěknější,“ zhodnotila záměr města Milena Lukaštíková z Fryštáku.

Podmíněna získáním dotace je i jedna z dalších letošních zásadních investic, a to v tamní základní škole. Na více než 12,3 milionu korun chtějí v nynějších půdních prostorách zřídit několik odborných učeben, včetně výtahu.

Více než 12,1 milionu korun pak letos spolyká rekonstrukce silnice v místní části Vítová. Je totiž doslova v havarijním stavu.

„Před několika lety se tu dělala kanalizace či přípojky na vodovod v celé obci, čímž se tak celá rozbombardovala. Čekalo se, než se lidé postupně připojí, teď z nich už je většina připojených. My jsme tady trpěliví, víme, proč tu máme tak škaredou cestu a teď se konečně dočkáme její opravy. Nemělo smysl ji dříve spravovat, tak se jen průběžně zaplátovávala,“ konstatoval obyvatel fryštácké místní části Vítová Libor Mikl.

Silnice je dlouhá několik kilometrů.

Částku přes 2,6 milionu korun pak dá fryštácká radnice letos zase do opravy silnice kolem Domu Ignáce Stuchlého, také chodník je tam už částečně propadlý. Dva miliony korun pak padnou na opravu místní komunikace v ulici Osvobození V.