Jak hodnotíte návštěvu Zlínského kraje, byla dle vašeho názoru úspěšná?

Úspěch nebo neúspěch své cesty hodnotím naprosto stejně jako kterýkoliv jiný politik. To znamená kolik lidí dobrovolně přijde na setkání s ním. A právě tady v Holešově jsem kritizoval některé nejmenované politiky, kteří se bojí tuto zkoušku ohněm podstoupit, takže když přijedou do podniku, tak se setkají s vedením podniku, ale nesetkají se se zaměstnanci. Když přijedou do obce, tak se setkají s komunálním zastupitelstvem, ale nesetkají se s občany té obce nebo města. A přemýšlel jsem, jestli je to proto, že na ty normální lidi nemají čas, anebo což by bylo ještě horší, že se bojí mezi ně přijít. No protože účast na všech těchto setkáních byla zhruba dvojnásobná proti minulému roku, a dokonce váš Deník přinesl zprávu, že v některých místech účast lidí připomínala listopad 89, tak mám radost, protože kdyby byla prázdná náměstí, tak bych především přemýšlel o sobě a o tom, jaké chyby jsem ve své práci udělal.

Byl byste smutný prezident?

Byl bych smutný prezident, ale smutek k životu patří, stejně tak jako radost, ty se střídají v pravidelných intervalech.

Změnilo se podle vás něco k lepšímu ve Zlínském kraji od vaší poslední návštěvy?

Ano, Zlínský kraj dosáhl „obrovského" úspěchu, jeho průměrná mzda, která byla před rokem na posledním místě mezi všemi kraji, je nyní předposlední, protože Zlínský kraj předstihl výší průměrné mzdy, tedy výší životní úrovně, kraj Karlovarský.

Podle statistik elektronických knížek je patrné, že občané Zlínského kraje užívají nejvíce antidepresiv ze všech krajů ČR, včetně hlavního města Prahy. Jaký k tomu mají podle vás důvod?

Máte-li druhou nejnižší průměrnou mzdu v republice, je naprosto logické, že budete užívat antidepresiva.

Omlouvám se, že se vás na to ptám, kdo vám při vašich cestách „hlídá" cukr, když se všichni tak snaží nabídnout vám ty nejlepší dobroty a speciality?

Já tak jednou za půl roku se podrobím odběru krve. Ta cukrovka je trochu vyšší, než by měla být, kolem devíti bodů, ale pořád ještě to není na inzulin. A vy si musíte, paní redaktorko, vsugerovat, že když vám dají kremrole, které já miluji, tak ve skutečnosti pojídáte suchary a ta kremrole je pouze jakási fata morgana, která vyvstává ve vaší představivosti, ale na talíři máte reálný suchar.

Vím, že při vašich cestách do Zlínského kraje jste ubytován vždy u svých přátel na Slovácku. Přesto, nebylo by pro vás jednodušší při této cestě bydlet například v Hotelu Baltaci ve Zlíně, v centru krajského města?

Já mám Hotel Baltaci nesmírně rád a také jsme tam měli pracovní oběd, právě proto, že ho mám rád, ale jinak jsem považoval za svou povinnost navštívit pokud možno všechny čytři okresy Zlínského kraje. No a v takovém případě, ať jsem ubytován kdekoliv, vždycky se tam stane, že někde je dojezdová vzdálenost krátká někde je dlouhá.

Co byste vzkázal těm, kteří vyvěsili červené trenýrky na Hradě a jak snášíte hrubé výrazy na vaši osobu?

Víte, pokud to napadení obsahuje jen nadávky a žádné argumenty a názory, tak nad tím mávnu rukou. Pokud tam jsou argumenty a názory, tak nad tím přemýšlím.

Co si myslíte o první střelbě a první oběti mezi uprchlíky na bulharských hranicích?

Dle Dublinských a Schengenských dohod má uprchlík požádat o azyl v první bezpečné zemi. A nemusí to být nutně členská země EU. Turecko je považováno za bezpečnou zemi stejně tak jako Bulharsko a ti, kdo se snaží dostat až do Německa, se tam snaží dostat kvůli sociálním dávkám a ne kvůli svému bezpečí.

Angažujete se také v kauze Michaláková, která bojuje o své děti, které jí odebraly norské úřady. Podobnou kauzu řešily s Norskem i jiné státy, například Polsko či Indie. Tyto státy však postupovaly vůči Norsku razantněji (např. indický premiér byl jednat přímo v Norsku). Nemůže být vlažný postup české vlády a úřadů daný tím, že Česká republika čerpá dotace z norských fondů a bojí se, že o tyto peníze přijde? Jinými slovy, neprodali politici ty kluky za peníze z norských fondů?

Vyměnit peníze za děti je něco tak nemorálního, že o tom odmítám vůbec uvažovat. Připomíná mi to jednu dětskou básničku, kterou mi recitovala má babička „Jan za chrta dán". Ale pokud český premiér se rozhodne navštívit Norsko po vzoru indického premiéra, tak pak budu poslední, kdo by mu v tom bránil.

Jak byste okomentoval situaci, která vznikla na olomouckém hejtmanství kolem hejtmana Rozbořila i policejních špiček?

Zatím mám informace jen z médiíí a já hluboce nedůvěřuji médiím, protože u Ivana Langera před několika málo dny uváděla, že je podezřelý 
z machinací ve spojení se solární elektrárnou v Ševětíně v jižních Čechách. A pak se ukázalo, že je vyšetřován kvůli něčemu úplně jinému. Podobně i v případě pana hejtmana Rozbořila bych nepropadal hysterii, nechal bych policisty konat svoji práci a politikům bych vzkázal jedině to, aby se do toho nepletli. Protože byla doba, kdy se politici pletli do soudních kauz a všichni víme, jak to dopadlo.

Budete se ucházet o prezidentské křeslo i pro další volební období?

Já si myslím, že byste dostala novinářskou cenu, kdybych vám jako prvnímu novináři na tuto otázku odpověděl. Ale v rámci fair play vás musím zarmoutit, protože by to bylo nesolidární vůči asi stovkám vašich kolegů, kterým jsem na stejnou otázku odpověděl, že své rozhodnutí oznámím v březnu 2017. To znamená rok před uplynutím prvního mandátu. Ale přece jenom, protože mám Deník rád, přidám třešničku na dortě. Kdybyste se mě zeptala teď, moje jediná poctivá odpověď by zněla: Nevím.

Kritici vám vytýkají, že jste na oslavy státního svátku 28. října nepozval rektora Masarykovy univerzity v Brně a jeho kolegu 
z Jihočeské univerzity. Ostatní rektoři veřejných škol ze solidarity proto na Hrad nepřijdou. Co na to říkáte?

Je věcí prezidenta, koho na oslavy státního svátku pozve a koho ne. To ostatně uznali i čelní čeští politici v souvislosti s nepozváním norské velvyslankyně a je věcí pozvaných, zda toto pozvání přijmou, nebo odmítnou. Žijeme ve svobodné zemi.

Mezi pozvanými je ale také americký velvyslanec Shapiro, přitom na jeho adresu zaznělo před časem prohlášení, že má na Hrad dveře zavřené kvůli kritice vaší cesty na vojenskou přehlídku do Moskvy, co se změnilo?

Nezměnilo se nic, pouze se na tomto případu ukázala stupidita některých českých novinářů. Ti si výrok „Pan Shapiro má zavřené dveře na Hrad" vyložili tak, že nemá jenom zavřené dveře do mé pracovny, a ty zavřené samozřejmě má, v tom je smysl toho výroku. Ale že se nemůže na Hrad podívat například ani jako turista, protože to by byl doslovný výklad výroku o uzavřených dveřích na Hrad. Takže hradní stráž by musela stát u všech vchodů Pražského hradu a zjišťovat, zda se tam náhodou pan Shapiro nejde podívat na procházku. Znovu opakuji, je to dokonalý argument, že čeští novináři nedokázali pochopit význam výroku, co to jsou zavřené dveře na Hrad.

Kdy opět navštívíte náš kraj?

Krajské návštěvy mají intervaly jednoho roku. Bude to jedna z prvních návštěv příštího podzimu.

Zajímalo by mě, kde končí dárky, které dostáváte při krajských návštěvách?

Já nejsem Kim Ir-Sen, který má zřízené muzeum darů, které dostal za velmi dlouhou dobu své vlády. To znamená, že dárky rozlišuji na dárky trvanlivé a netrvanlivé, například potraviny nebo nápoje. Dárky trvanlivé jsou ukládány v prostorech Pražského hradu, ty nejhezčí si někdy dám na určitou dobu na pracovní stůl.

A aby nebylo těm ostatním dárcům líto, tak je vždycky prostřídám. Takže každý dárek se na tom pracovním stole za nějakou dobu vystřídá. No a nemusíte mít příliš velkou fantazii, abyste věděla, co se stane s netrvanlivými , tedy především potravinovými dár­ky.

Dáte si po dlouhém pracovním dni večer skleničku vína, nebo štamprličku? Což jste ostatně ve Slavičíně glosoval, abyste vypálil červa, jak se u nás v kraji říká?

Já zastávám názor, že poctivá slivovice a stejně tak poctivé víno nejsou hřích proti přírodě, ale naopak souznění s přírodou, protože Bůh nám dal švestky proto, abychom z nich pálili slivovici a Bůh nám daroval hrozny proto, abychom z nich udělali víno.