FOTOGALERIE a VIDEA z první části dne naleznete po rozkliknutí ZDE

„Zase se po roce vidíme," zněla první slova hlavy státu poté, co vystoupil limuzíny před sídlem krajského úřadu. Krátce poté se Miloš Zeman vydal k uzavřenému jednání s hejtmanem Stanislavem Mišákem.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji.

Program Miloše Zemana pokračuje prohlídkou Interní kliniky Baťovy krajské nemocnice, kde se v rámci programu také krátce setká se zaměstnanci. První dáma má po celý den separátní program. Prohlédne si výstavu K štěstí klíček je střevíček v Baťově Institutu ve Zlíně, navštíví zlínský domov pro seniory na Burešově a v závěru prvního dne návštěvy se zastaví v útulku pro zvířata v nouzi na Vršavě.

Projížďka Baťovým výtahem

Přibližně půlhodinovou zastávku na krajském úřadě, jíž prezident s chotí zahájili třídenní návštěvu Zlínského kraje, zakončila stejně jako vloni projížďka unikátním Baťovým výtahem, který v budově mrakodrapu původně sloužil podnikateli Tomáši Baťovi jako pojízdná kancelář. Hlava státu se poté pozdravila s hloučky Zlíňanů, kteří krajský úřad obklopili, aby Miloše Zemana alespoň na chvíli zahlédli. „Beru to jako velký zážitek. Těšila jsem se na pana prezidenta," nechala se slyšet pětašedesátiletá Jana Shánělová ze Zlína. Na prezidentský pár se prý přišla podívat osobně, neboť je to podle ní zcela jiné než v televizi.

Prezidentský pár dále pokračuje již odděleně. Miloš Zeman míří do Baťovy nemocnice, první dáma do nedalekého Baťova Institutu.

Miloš Zeman v Baťově nemocnici: „Dobrý den, přichází pacient"

Okna plná lékařů v rouškách a zdravotnického personálu. Takový obrázek se naskytl prezidentu Miloši Zemanovi bezprostředně po příjezdu okolo 11 hodiny do areálu Baťovy krajské nemocnice (KNTB) ve Zlíně. Nejvyššího představitele České republiky přišel osobně přivítat ředitel KNTB Pavel Calábek společně s krajským radním Lubomírem Nečasem. „Dobrý den, přichází pacient," pronesl Miloš Zeman ve vyloženě dobré náladě a s úsměvem hned na úvod.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji.

Prezident si v nemocnici prohlédne 25. pavilon Interní kliniky a invazivní kardiologie. V závěru jeho zastávky v KNTB jej čeká také setkání se zaměstnanci nemocnice.

Ivana Zemanová mezitím v Baťově Institutu naslouchá odbornému výkladu kurátorky výstavy K štěstí klíček je střevíček Miroslavy Štýbrové. Ta s ní obchází celou expozici věnovanou Tomáš Baťovi. Z výstavy pak první dáma zamíří do Domova pro seniory Burešov.

Ivana Zemanová: „Manžel dostal holicí strojek"

Už tuto neděli oslaví prezident Miloš Zeman životní jubileum. Blížící se sedmdesáté narozeniny se svojí manželkou Ivanou už slavili. Ivana Zemanová to potvrdila při návštěvě Baťova Institutu. „Měli jsme už takovou malou předoslavu," řekla. Hlava státu od ní zatím dostala holicí strojek. První dáma pak z Baťova Institutu také neodjížděla s prázdnou. Od kurátorky výstavy Miroslavy Štýbrové převzala původní reklamní leták firmy Baťa. „Je to moc krásné," pochválila nejen dar, ale celou výstavu.

Zlínští senioři zaplavili první dámu dotazy

Ivana Zemanová přivezla dva koše plné zeleniny a ovoce a jiných pochutin ze zahrady v Lánech klientům Domova pro seniory ve Zlíně na Burešově. Zajímala se o volnočasové aktivity obyvatel domu, jejich společenský život a živě s nimi diskutovala. „Houbaření mám velmi ráda, ale to by mi ty houby musely chodit naproti," odpověděla s úsměvem na dotaz, zda-li ráda houbaří. Diskuse se stočila také k jejímu čtyřnohému miláčkovi. „Je to zlatý retrívr jménem Darcy," sdělila první dáma. A jak je těžké být manželkou prezidenta republiky? „O nic méně, než být manželkou Miloše Zemana," usmála se Ivana Zemanová. V závěru setkání se pak osobně setkala s manželkou filmaře Karla Zemana, kterou srdečně objala. „Jsem ráda, že vás poznávám," řekla.

Po poledni se pak manželka prezidenta odebrala do hotelu Radun, kde i s doprovodem poobědvala. Po krátké přestávce pak program první dámy pokračuje ve Štítné nad Vláří, kde si prohlédne muzeum a knihovnu – minimuzeum Gabry a Málinky.

Prezident promluvil k sálu plnému lékařů

Prezident Miloš Zeman se v rámci své návštěvy KNTB zúčastnil zhruba půl hodinové besedy se zaměstnanci nemocnice. Sál, kde se celá diskuze odehrávala, byl zaplněn do posledního místečka. Kromě dotazů na aktuální celosvětová témata došlo i na diskusi o dalším směřování českého zdravotnictví. Jedním z témat byla i následná péče. Diskutujícím byl v této otázce především primář centra klinické gerontologie Milan Forejtar. Po vznesení dotazu prezident Miloš Zeman hned v úvodu své odpovědi trochu zažertoval. „Jelikož se, pane doktore, zabýváte geriatrií, tak já jsem v pozici vašeho budoucího pacienta," řekl Miloš Zeman, čímž rozesmál velkou část přítomných. Dále se již však jeho odpověď nesla v duchu závažnosti celého tématu.

Prezident Miloš Zeman navštívil Baťovu nemocnici.

Z nemocnice si odnesl bustu T. Bati ve skle

Miloš Zeman při své zastávce v Baťově nemocnici navštívil také pacientky hospitalizované v lůžkovém oddělení interny a předal jim kytice a malé dárky. Prohlédl si také specializované pracoviště Kardiovaskulárního centra. V závěru návštěvy ho čekalo setkání se zaměstnanci KNTB, na kterém se diskutovalo mimo jiné o problematice následné péče, financování zdravotnictví, ale také o mezinárodní politické situaci. Prezident ocenil práci zdravotníků s tím, že by měla být jejich posláním, ale také náležitě oceněná.
Na konci setkání předal ředitel Calábek prezidentu Zemanovi dar – bustu zakladatele nemocnice Tomáše Bati ve skle jako hologram.

Do sbírky Muzea veteránů Miloš Zeman věnuje prezidentský Superb

Svůj současný prezidentský speciál Superb věnuje Miloš Zeman po skončení svého mandátu do sbírky Ladislava Samohýla. Prohlásil to při své odpolední návštěvě Muzea Veteránů ve Zlíně. „Jsem zastáncem názoru, že český prezident by měl jezdit českým vozem," reagoval na dotaz Ladislava Samohýla, jaký vůz po něm zůstane do prezidentské sbírky. Miloš Zeman si prohlédl, dosud veřejnosti nepřístupnou, výstavu veteránů. „Je to nejhezčí sbírka svého druhu, jakou jsem zatím měl možnost zhlédnout," pochválil expozici Miloš Zeman. V následné diskuzi se zaměstnanci společnosti Samohýl byl dotazován na názor na výsluhy policistů. „Jsem zastáncem rovnosti profesí, proto jsem proti tomu," uvedl prezident. Zároveň se nechal slyšet, že bude velmi rád, až si bude moci prohlédnout celou expozici Muzea veteránů poté, co bude zcela otevřena pro veřejnost.

Byli vybráni, protože nepropouštěli

Prezident Miloš Zeman ve společnosti Vitar.„Pane prezidente, to je na cucání," byl upozorněn Miloš Zeman krátce poté, co spolkl speciální vitaminovou tabletku, jejichž balení bylo darem od společnosti Vitar, kde se setkal se zaměstnanci. „Na cucání není tolik času," pousmál se prezident. Důvod, proč si právě tuto společnost, vyrábějící mimo jiné vitaminové doplňky, vybral pro svou návštěvu byl jediný. „V období krize jste tady nepropustili jediného zaměstnance," vysvětlil Miloš Zeman. Po skončení prohlídky závodu se přemístil na Univerzitu Tomáše Bati, kde bude diskutovat se studenty.

První dámu pohostili jasmínovým čajem a perníčky

Chaloupka po poslední žitkovské bohyni Irmě v Žítkové si prohlédla Ivana Zemanová v rámci odpoledního programu prvního dne prezidentské návštěvy ve Zlínském kraji. Z pondělního programu zde strávila nejdelší čas. Dlouze si povídala s manželi Mizerovými, kteří nemovitost spravují. Ti ji pohostili v téměř rodinné atmosféře jasmínovým čajem a perníčky.
Pohostinnost a vstřícnost první dáma ocenila. „Kdykoli jste srdečně vítáni na Pražském hradu," pozvala manžele Ivana Zemanová.