Obě strany se dohodly, že kraj zůstává vlastníkem pozemku a nemusí jej přitom využít výhradně pro výstavbu nové nemocnice, jak stanovovala původní kupní smlouva.

„Jsem rád, že zastupitelé podpořili společné řešení, které jsme se společností Unimex Group našli. Měli jsme enormní zájem udržet pozemek v Malenovicích, který do budoucna nabízí široké využití. Tím, že zůstává náš, jej budeme moci sjednotit s okolními pozemky a vytvořit tak jednu velkou plochu pro budoucí záměry,“ uvedl asi po hodinové diskuzi krajských zastupitelů hejtman Radim Holiš.

Parkoviště u Velkého kina ve Zlíně.
Parkoviště pod Hotelem Zlín obsadí dělníci. Umístí nové závory a upraví vjezdy

Většina opozičních zastupitelů však dohodu nepodpořila. Část byla pro původní záměr výstavby nové nemocnice, díky čemuž by k soudnímu sporu vůbec nedošlo. Zastupitel Milan Plesar (STAN) navrhoval vrátit všechny pozemky v Malenovicích bývalým majitelům, protože byly vykupovány se záměrem stavby nemocnice, ke které podle jeho mínění nikdy nedojde.

Společnost Unimex Group loni v srpnu podala k Okresnímu soudu ve Zlíně žalobu na kraj za údajné porušení podmínek kupní smlouvy. Důvodem bylo prodloužení investičního záměru na stavbu Nové krajské Baťovy nemocnice do roku 2040. Smlouvu podepsal se společností bývalý hejtman Jiří Čunek v roce 2020. Podle jeho slov mu bylo jedno, s jakou podmínkou.

„Všichni jsme totiž věřili, že tam novou nemocnici postavíme. To, že se tak nestane, by nás tehdy ani ve snu nenapadlo.“ Pozemek o 942 metrech čtverečních tehdy Zlínský kraj koupil za 1,554 milionu korun.

Příjezd sloního samce Jacka do zlínské zoo; úterý 5. září 2023
Seznamte se s obrem Jackem. Nový slon africký doputoval do zlínské zoo

Podle hejtmana a právních zástupců kraje se nedalo z předběžného pohledu soudu usuzovat na to, že by kraj mohl spor vyhrát. Tím by hejtmanství nejen přišlo o pozemek, ale také by muselo zaplatiti smluvní pokutu ve výši 10 milionů korun a náhradu škody.

„Díky mimosoudní dohodě jsme předešli vysokým sankcím, které kraji hrozily a vyplývaly z kupní smlouvy uzavřené mým předchůdcem. To jsme nemohli připustit, a proto jsme celou dobu usilovali o smírné a mimosoudní řešení celé situace,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.

10 milionů za blokační pozemek

„Znalci vyčíslili aktuální cenu pozemku v místě a čase obvyklém na tři miliony korun s tím, že jde strategické místo a takzvaný blokační pozemek, jehož tržní hodnota může být několikanásobně vyšší. Pro kraj je desetimilionové vyrovnání velmi výhodným řešením, v podstatě jde o investici do majetku kraje, který bude dál nabývat na hodnotě,“ uzavřel hejtman.