„Už jsem měl strach, že nám ji kvůli koronaviru zruší, ale naštěstí to neudělali,“ usmál se organizátor akce Dan Čagánek.

Podle něj je o tuto výstavu ze strany návštěvníků velký zájem a nejen kvůli vzácným kamenům, ale také proto, že její součástí je i Festival zdraví, který zahrnuje odborné semináře v rámci alternativní medicíny, esoteriky, různé druhy věštění, či měření aury.

„Máme tady sto deset vystavovatelů, jsem spokojený,“ ocenil zájem Dan Čagánek.

„Máme tady například i vystavovatele, který patří mezi znalce jantaru,“ prozradil.

Čtyřicetiletý Petr Bury z Karviné se drahými kameny a úpravou nerostů zabývá již dva roky. Původní profesí důlní technik se se vzácnými kameny začal zabývat před dvěma lety.

„Jsem provozovatel e - shopu se zkamenělinami a seznámil jsem se při tom s Polákem, který mi nabídl jantar. V té době jsem netušil, jaký o něj bude zájem. Během prvních dvou dní jsem prodal šest kilo,“ přiblížil vystavovatel s tím, že jantar nejenže prodává například pro muzea, ale také jej ve volném čase brousí. „Když mám čas, tak dělám i historické repliky jantaru, lidé jej opravdu chtějí,“ doplnil.

A právě jantar prý obsahuje léčivé látky – mimo jiné kyselinu jantarovou, která má skutečně léčivé účinky. Má blahodárný vliv na trávicí soustavu a je silným antioxidantem.

„Dnes tomu věřím i proto, že jsem léčivé účinky jantaru vyzkoušel na vlastní kůži. Měl jsem zánět okostnice, sice jsem využíval antibiotika, ale zánět se mi stáhl do boule a stále to bolelo. Kamarád mi poradil, abych si na postižené místo přiložil kus jantaru, tak jsem to udělal. V noci jsem pak propotil triko, ale ráno byla boule pryč,“ svěřil se obchodník s jantarem.

„Mám praxi jen padesát dva let,“ uvedl další z účastníků Festivalu zdraví, sedmasedmdesátiletý lékař a léčitel v jedné osobě Jan Miklánek.

„Pracoval jsem v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde jsem byl i sedm let primářem a tam jsem zjišťoval, že by mnoho lidí skončilo na opiátech, kdyby se jim nenavrhla jiná, alternativní či homeopatická léčba. Měl jsem například pacienta z Košic, kterého jsem uviděl, jak na chodbě bouchá hlavou o zeď, až mu z ní tekla krev. Byl to vysokoškolák, měl osmadvacet let, byl ženatý a měl dvě děti. Když jsem se jej zeptal co dělá, odpověděl: "Prelamujem jednou bolesť druhou." Nakonec jsem jej začal léčit pomocí akupunktury, šest týdnů i čtyřikrát denně. Nakonec se z toho dostal a tak se mu ulevilo, že začal u nás prohánět sestřičky,“ usmál se nad více jak padesátiletou vzpomínkou Jan Miklánek. Tenkrát tak pacientům, kterým nezabírala klasická medicína, začal pomáhat i alternativními způsoby léčby a hoemopatií.
A snad by to nebyl dobře naladěný lékař Jan Miklánek, aby lidem nedoporučil především veselou mysl, méně stresů a napětí.
„Srdce veselé občerstvuje lékařství, ale duch zkormoucený, ten vysušuje kosti,“ připomněl.

„Nemohly jsem odolat. Chodíme na tuto výstavu pravidelně, vždy si doneseme něco hezkého domů a dozvíme se tady o sobě spoustu věcí,“ komentovaly návštěvu výstavy Mineral expo Dana Koňaříková aq Edita Cupáková.