Podle zákona o loteriích a jiných podobných hrách z roku 1990 přitom vůbec nemusí tuto otázku s městem řešit, a až dosud to ani nedělalo.

„Zatímco mincové výherní hrací automaty může omezit sama obec, videoterminály má na starosti ministerstvo financí. Chystá se však nový zákon, který by to měl ošetřit lépe,“ poznamenal mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Na videoterminály, na kterých se může hrát o mnohem větší sumy, neměl Zlín dosud žádný vliv. Ministerstvo ale ví o existenci obecně závazné vyhlášky města omezující mincové hrací automaty, a tak poslalo dotaz, jestli by nové videoterminály v provozovnách v Kvítkové a v Luční ulici, a také v lokalitě v místní části Malenovice nenarušily veřejný pořádek.

Odpověď na dopis z ministerstva poslala radnice koncem října. Podle Jakoba budou brát úředníci při posouzení žádosti ohled na přání města.

„Pokud je ve Zlíně nechtějí, je velká šance, že ministerstvo tyto automaty nepovolí,“ řekl Jakob.

Zlínská radnice toto stanovisko vítá.

„Poprvé se zeptali na názor obce. Vnímáme tento krok velmi pozitivně. Chceme co nejvíce snížit dopady gamblerství,“ sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Stejnou vyhlášku, a tedy i šanci na to, že se jich ministerstvo přeptá na názor, mají například v Uherském Hradišti nebo Kroměříži. O jejím schválení uvažovali nedávno i v Luhačovicích, nakonec ale neměli v rozhodující chvíli její zastánci dostatečný počet hlasů.

„Dělali jsme průzkum, z jehož závěrů ale není patrné, že by bylo hráčství v Luhačovicích problémem. Například městští policisté za poslední dva roky nenachytali ani jednoho mladistvého, který by hrál na automatech,“ komentoval starosta Luhačovic František Hubáček.