„Obyvatelé obcí Lipová a Haluzice budou muset na návrat domů počkat ještě do zítřka Lidem z Vlachovic a Vrbětic umožníme, že pokud budou chtít, mohou v našich ubytovacích kapacitách zůstat do rána. Evakuace pro ně však skončila v 17:30," informoval ministr vnitra Milan Chovanec.

Jedním z opatření je požadavek vlády na posílení ostrahy areálu.

„Požádali jsme dnes Armádu ČR o personální navýšení a další technické prostředky," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle premiéra se bude jednat o 350 mužů. Schválení vládou by mělo být pouze formální.

„Jde nám o to, aby ostraha areálu byla důkladně zajištěna a je potřeba posílit složky policie i o příslušníky armády," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Munici odvezou, jakmile to bude bezpečné

Podle něj se také stále počítá s odvozem munice.

„Vláda nerezignovala na plán odvozu veškeré munice z tohoto areálu. Po událostech v minulém týdnu byl tento převoz pozastaven a bude obnoven, jakmile to bude opět bezpečné," sdělil premiér Bohuslav Sobotka.

Začínají padat první hlavy

Začaly také padat první hlavy. Ministr obrany Martin Stropnický, dle svých slov, doporučil odvolání ředitele Vojenského výzkumného ústavu ve Slavičíně.

„Považoval jsem za nutné, aby Vojenský výzkumný ústav Slavičín, který tyto prostory pronajímal, byl ten první, který komunikuje a odpovídá na otázky. Bohužel tomu tak nebylo. Panu řediteli jsem proto doporučil, aby odstoupil. Stane se tak příští týden," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

V otázce lepší informovanosti bylo sděleno, že se zřídí jedna informační telefonní linka, u které vždy bude někdo kompetentní. Většinou velitel zásahů či jeho zástupci.

Mluvilo se také o tom, co způsobilo sobotní evakuaci.

„Ve střeše jednoho ze skladů byl zaklíněný dělostřelecký granát o váze 40 kilogramů. Jeho vyproštění bylo velmi náročné. Granát střechou nepropadl jen díky několika drátům. Operaci, kterou dnes pyrotechnici provedli, bych její náročností přirovnal k válečným operacím," pověděl Tomáš Tuhý, policejní prezident.

Po skončení tiskového brífinku se u brány ústavu setkal premiér s nespokojenými občany.

„Vy ani netušíte jaký tady mají lidé strach. Vždyť tady nikdo nebude chtít bydlet. Řešíte krizové scénáře, ale to nás nezajímá. Chceme vědět co uděláte konkrétního pro lidi," domlouvala premiérovi jedna z přítomných. Po tomto „grilování" občany se premiér přesunul za evakuovanými lidmi do Luhačovic.

SOUVISEJÍCÍ: Rušné ráno ve Vlachovicích. Evakuace se dotkla celé obce