V lázeňském městě se chystají oficiální jednání evropských politiků, volný čas však návštěvníci stráví i na jiných místech regionu.

,,Naší snahou je seznámit hosty s jeho významnými a zajímavými místy,“ uvedl mluvčí zlínského kraje Patrik Kamas. Kromě samotných Luhačovic, kde setkání probíhá, jde například o poutní místa Hostýn a Velehrad, město Vizovice spojené s tradiční pálenkou, a funkcionalistickou památku Zlín.

„Tento program však musí ještě schválit úřad vlády,“ doplnil Kamas.

Pro ministry se také chystá slavnostní večeře. „Měla by se pravděpodobně konat ve Společenském domě,“ informoval starosta Luhačovic František Hubáček.

Konference ministrů práce a sociálních věcí se uskuteční v rámci českého předsednictva Evropské unie a potrvá od 22. do 24. ledna. Odhadovaný počet zúčastněných osob je 300 až 400. Ty přepraví organizátoři z Prahy leteckým mostem do Bochoře u Přerova, a odtud pak auty až do Luhačovic.

,,Mezi ministry bude například i Xavier Bertrand, francouzský politik, jehož funkci převezme v rámci českého předsednictví Petr Nečas,“ uvedla mluvčí úřadu vlády pro evropské záležitosti Michaela Jelínková. Do města podle ní zavítá i současný eurokomisař Vladimír Špidla.

Obyvatele lázeňského města by podle starosty Hubáčka akce neměla nijak omezit.

Hana Minaříková