Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministry EU čeká v Luhačovicích druhý den jednání

Luhačovice - /ROZŠÍŘENO, FOTOGALERIE/ První den ministeriády vLuhačovicích zakončili ministři práce a sociálních věcí EU se svými partnery, sociálními atašé a ostatními delegáty na Tradičních moravských hodech ve Společenském domě. Chutnali zabíjačkové pochoutky, koláčky nebo valašskou kyselici. Stejně tak český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

23.1.2009
SDÍLEJ:

Zasedání ministrů EU v Luhačovicích, druhý den jednání. Foto: DENÍK/Marek Gerhard

„Ochutnal jsem vepřové pochoutky, přiměřeně k tomu piva a jeden kalíšek slivovice. Standard na moravského politika, řekl bych. Společensky zmožen jsem nebyl, jsem Moravák, takže jsem trénovaný,“ pousmál se Nečas.

Ohlasy od ostatních kolegů prý vypovídají o tom, že se jim akce za doprovodu dechové hudby Vlčnovjanka a Varmužovy cimbálové muziky velmi líbila.

Potvrdil to také ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela.

„Nálada byla spontánní, všichni se bavili. Akce dopadla nad naše očekávání. Měla končit ve 23 hodin, já jsem odcházel po půlnoci a ve Společenském domě bylo pořád veselo,“ přiblížil Krůžela.

Co se týče pracovní části neoficiálního zasedání v rámci předsednictví, během včerejšího odpoledne hovořili diplomati o profesní mobilitě. Tedy o tom, jak důležité je motivovat lidi ke změně zaměstnání prostřednictvím rekvalifikace, obzvlášť nyní v období krize. Dnes čekají politiky další jednání.

Od 9 hodin se věnují opět mobilitě, tentokrát geografické. To znamená, jak jsou Evropané ochotni dojíždět či stěhovat se za prací. Svůj příspěvek k tématu přednese český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, zástupce Rakouska Rudolf Hundstorfer a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Následovat bude diskuse mezi účastníky.

Třetí blok dvoudenního jednání začne v 10:15 a věnován bude mobilitě osob na okraji trhu práce. Hovořit v něm má švédský ministr Sven Otto Littorin, španělský Celestino Corbacho Chaves a eurokomisař Špidla. Jednání zakončí opět diskuse účastníků a český ministr Nečas.

Projednávat budou ministři také současné jednání Evropského parlamentu o směrnici týkající se stanovení délky pracovního týdne.

„Naším cílem bude pokusit se dohodnout pozici členských zemí, na základě které se povede jednání s Evropským parlamentem. Je zde několik věcí, ve kterých je konflikt s parlamentem a směrnice bez dohody s ním nemůže být schválena. Jelikož vůči návrhu, který byl schválen Radou ministrů, přijal Evropský parlament dvaadvacet pozměňovacích návrhů, vyžaduje to další týdny a měsíce jednání,“ nechal se slyšet ministr Nečas.

Dodal, že předsednictví bude usilovat o určité změny v pozici Rady, protože parlament odmítl původním hlasováním její pozici.

„Budeme usilovat o určité modifikace této pozice a uvidíme, zda se nám to podaří dosáhnout,“ podotkl Nečas.

Tři konkrétní oblasti modifikace, které jsou podle něj klíčové, je doba pracovní pohotovosti, především její návštěvní část. To je čas, kdy například člověk pracující ve zdravotnictví nevykonává práci, ale musí být v pohotovosti na lékařském pokoji. Druhou oblastí je opt-out, možnost dobrovolně na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele uzavřít za určitých podmínek delší kontrakt než pouze osm hodin denně, to znamená 48 hodin týdně.

Třetí oblast je doba náhradního odpočinku, kdy v případě různých přesčasů a pracovní pohotovosti má nastoupit pracovní doba na náhradní odpočet.

„Jednáme, zda má být neaktivní část pracovní pohotovosti součástí pracovní doby, jak je tomu nyní v české právní úpravě, což ale vede k tomu, že platíme lidi za to, že čekají na práci a ve skutečnosti ji nevykonávají. A velmi rychle potom vyčerpají limit pracovních hodin a my musíme využít opt-out ve zdravotnictví, aby se uzavřely pracovní smlouvy na delší dobu,“ vysvětlil Nečas.

Poznamenal však, že se nejedná výhradně o problém českého zdravotnictví, ale také německého, britského, polského či maltského. Opt-out, tedy možnost dobrovolného uzavření delšího pracovního poměru, používá 15 ze 27 členských zemí, tedy většina. „Považuji za realistické, že je v podstatě vyloučeno, abychom v tomto dosáhli dohody o zrušení opt-out,“ dodal Nečas.

S jednáním mají politici skončit v 11 hodin. Od půl dvanácté čeká ministry pracovní oběd, o dvě hodiny později tisková konference a ve 14 hodin doprovodný program. Delegáti se zajedou podívat na koncert Hradišťanu na Velehrad, do Baťova mrakodrapu do Zlína a ve 20 hodin je čeká společenský večer v Městském divadle ve Zlíně.

Sobota je vyhrazena také doprovodnému programu. Dopoledne se všichni podívají na kroměřížský zámek, sociální atašé čeká po obědě také prohlídka vybraných sálů Arcibiskupského zámku a zámeckých vinných sklepů v Kroměříži. Svou třídenní návštěvu zakončí atašé v sobotu večer prohlídkou likérky Rudolfa Jelínka ve Vizovicích.

První den jednání:

Jak se vyjádřili český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla ke včerejšímu jednání?

Špidla nejprve pochválil Českou republiku za to, jakou cestu urazila od pádu železné opony po rok 2004, tedy vstup do EU, a nyní po předsednictví.

„Pět let po vstupu jsme nová země a bylo by těžké rozeznat, zda už nemáme za sebou druhé či třetí předsednictví,“ uvedl český eurokomisař.

Společně s ostatními evropskými politiky a s ministrem Nečasem řešili včera profesní mobilitu.

„Vycházíme ze skutečnosti, že jedna čtvrtina lidí nikdy nezměnila zaměstnání. A tři čtvrtiny lidí, kteří budou na pracovním trhu v roce 2020, jsou na něm už dnes. Ekonomika se mění a procházíme cyklickými problémy. Nejde jen o to, motivovat lidi ke změně zaměstnání, ale i profese. Ani ta totiž není celoživotní záležitostí,“ upozornil Nečas.

Usnadnit cestu lidem by měly podle něj i jednotlivé státy, a to prostřednictvím vzájemného uznávání kvalifikací - nabyté školou i neformální.

„Když někdo pracuje dvacet let v pohostinství, přestože není vyučený kuchař, nevidím důvod, proč by jeho zkušenosti nemohly být uznány jen proto, že nemá osvědčení,“ sdělil ministr. Nejdříve je však podle něj nutné sjednotit národní uznávání kvalifikací, až poté evropské.

Eurokomisař Špidla také přiblížil, jaký systém funguje v Portugalsku.

„Mají tam zavedený program Nová příležitost. Kdo se do něj přihlásí, ať zaměstnaný či nezaměstnaný, získá ohodnocení své kvalifikace. To znamená, co ještě může udělat pro to, aby dosáhl určité úrovně a mohl se lépe uplatnit. Když se do něj přihlásila třicetiletá žena pracující na střední administrativní pozici, dodělala si vysokou školu a dnes se zabývá docela něčím jiným,“ objasnil Špidla.

Kromě tohoto tématu se dotkli oba delegáti také otázky volného vstupu na pracovní trh v jednotlivých členských zemích. Vůči ČR uplatňují omezení stále čtyři země, Dánsko, Belgie, Rakousko a Německo. Například proti Rumunsku a Bulharsku ale čtrnáct. Volný pohyb osob přitom podle statistik přináší zemím ekonomický růst.

„Jednání jsou v pohybu, ale čeká se. Dá se předpokládat, že v následujícím období dojde k pokroku. Členské země mají ještě do května právo sdělit Evropské komisi svá stanoviska, která je prozkoumá,“ sdělil eurokomisař Špidla.

Již v polovině listopadu loňského roku však komise vydala zprávu, která říká, že žádná země nemá důvod omezovat volný pohyb osob z jiných zemí na svůj pracovní trh. A zatím tuto zprávu nikdo nezpochybnil.

„Argumentem pro omezení bude fakt, že z důvodu volného pohybu osob na trhu, dochází v zemi k narušení pracovního trhu,“ doplnil Špidla.

Autor: Marie Šidlová

23.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Aukro Berani Zlín. Ilustrační foto

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

hokej Aukro Berani Zlín - HC LitvínovŠtěpán Fryšara

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení