„Takto velkou akci ve Zlínském kraji zajišťujeme vůbec poprvé. V našich řadách jsou však policisté, kteří už mají zkušenosti například ze zajišťování bezpečnosti při zasedání Měnového fondu nebo NATO v Praze,“ sdělil šéf pořádkové služby krajské policie Rostislav Neubauer.

Policisté budou šestatřiceti delegacím zajišťovat bezpečnou cestu od Luhačovic už z letišť.

„Zatím se mluví o třech možných letištích. Vše se ale bude upřesňovat až příští týden podle aktuálního počasí. Jednou z variant je i přílet do Vídně, takže bychom je doprovázeli od státních hranic,“ nastínil Neubauer.

Policisté budou doprovázet ministry i při jejich cestách po kraji. Slibují však, že se tyto přesunu dotknou obyvatel jen minimálně.

„Nechceme žádná drastická opatření, to znamená ani uzavírky komunikací. Jen v některých případech budou policisté řídit křižovatky, což je otázka tak tří minut,“ vysvětlil zlínský vedoucí odboru pro vnější službu Bronislav Šabršula.

Nejpřísnější opatření budou přímo v centru Společenského domu, kde budou ministři zasedat.

„Bez akreditace tam nepustíme nikoho,“ podotkl Šabršula. Podle něj se v blízkosti diplomatů a jejich doprovodů budou pohybovat i desítky tajných policistů, kteří mají odhalit všechny podezřelé osoby.

„Rovněž máme povolané odborníky na pyrotechniku, kteří budou kontrolovat všechny lázeňské objekty. Bude zde operovat také zvláštní skupina hasičů, kteří budou schopni odhalit přítomnost nebezpečných látek, jako je například antrax,“ uvedl dále policista.

K dispozici bude i stálá lékařská pohotovost a připraven bude i zdravotnický vrtulník.

„Během ministriády přebírá policie velení nad celým integrovaným záchranným systémem. Pokud by však došlo k události, při níž by hrála roli chemická látka, pak by samozřejmě tato kompetence přešla na hasiče. Doufáme tedy, že je vše pečlivě naplánované a nás nic nepřekvapí,“ věří oba policisté.