„S tímto jsme se po pravdě ještě nikdy nesetkali. Každopádně kdyby tato situace nastala, museli bychom to v první řadě řešit s technickými službami, které automaty spravují. Pokud by však byla odchylka jenom pět šest minut, nedělali bychom z toho vědu. Samozřejmě v případě překročení parkovací doby o delší časový úsek bychom už tak tolerantní nebyli a hlídka by řidiči pokutu udělila," sdělila mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Při tomto zjištění si oddechnou řidiči především ve Valašských Kloboukách, kde ještě včera byly hodiny nastaveny špatně o celých sedm minut směrem dopředu. „Zaskočilo mě, když jsem ráno parkovala s rodinou v Kloboukách na náměstí a zjistila jsem, že mám na parkovacím lístku napsaný jiný čas, než byl ve skutečnosti. Doufala jsem, že pokud by policie kontrolovala lístky, dalo by se to s nimi nějak rozumně vyřešit," řekla Alena Blanařová. Vedení města, které parkovací automaty spravuje, ale o špatném nastavení vůbec nevědělo.

Nastavení udivilo také strážníky

„Zatím nás o tom nikdo neinformoval, nicméně samozřejmě urychleně zjednáme nápravu. Automaty by nicméně měli kontrolovat strážníci každý týden," ujistil Deník místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík. Špatné nastavení parkovacích hodin ale překvapilo i valašskokloboucké strážníky, kteří ovšem sami hodiny nemohou opravit. „Parkovací hodiny nastavuje servisní technik, který bohužel už delší dobu není k dispozici. Lidé se však nemusí bát, že by v tomto případě dostali pokutu. A už vůbec ne, pokud by se jednalo jenom o pár minut," souhlasí se Škubalovou strážník Jiří Lysák.

Právě servisní technici by měli mít na starosti nastavování parkovacích hodin. „Máme smlouvu se servisní firmou, která úplně na začátku čas nastavila. Servisní technik pak dělá každého půl roku velkou servisní kontrolu. Naši pracovníci také kontrolují automaty jednou za tři dny, někdy i jednou za dva dny, a když je velký provoz, denně. Na jakoukoliv závadu bychom tedy přišli včas a zavolali bychom technikovi," uvedla Jarmila Vlasáková ze zlínských technických služeb. Časté kontroly jsou pak podle Vlasákové dané ve větších městech tím, že se musí pravidelně vybírat z automatu peníze, což však u menších měst a obcí neplatí.

„Například v centru Zlína jsou velké tržby, které tam nechceme nechávat delší dobu. V menších městech nebo málo užívaných ulicích se může stát, že technické služby tak často parkovací automaty nekontrolují, protože v nich nemají velkou tržbu," vysvětlila Vlasáková. Podle ní mohou být nějaké odchylky především na starších automatech, které už nejsou tak spolehlivé. „Může se stát, že se hodiny v parkovacích automatech za několik let trochu posunou. Nicméně záleží i na mechanikovi, jaký čas na hodinách nastaví," vysvětlil pracovník firmy spravující zlínské parkovací automaty, který si však nepřál být jmenován.

Poruchu musí řidič sám oznámit

Častým problémem je také celková nefunkčnost parkovacích automatů. Řidiči ale mnohdy nevědí, jak se mají v takovém případě zachovat. „Jestliže v ulici nefunguje jeden automat, řidič je povinen jít ke druhému ve stejné ulici a koupit si lístek u něj. Pokud by nefungoval ani ten druhý, řidič už další na jiné ulici hledat nemusí. Musí však oznámit na linku 156, že automaty nefungují," objasnila Škubalová. Strážníci pak označí parkovací automat jako nefunkční a oznámí tuto skutečnost technickým službám, které by měly automat co nejdřív opravit.

Co byste dělali, kdyby nefungoval parkovací automat?

Marie Forgačová, 56 let, sociální pracovnice, Lužkovice: Snažila bych se zaparkovat tam, kde není potřeba platit.

Zuzana Onderková, 35 let, na mateřské dovolené, Kostelec u Zlína: Zřejmě bych si asi přeparkovala na nějaké jiné parkoviště.

Pavel Šták, 40 let, strojní mechanik, Kostelec u Zlína: Nic, prostě bych zaparkoval.

Jaroslav Němec, 58 let, dělník, Zlín: Nejspíš bych hledal jiné místo, kde je možné i zaplatit.

Martin Hanák, 31 let, zahradník, Lukov: Zaparkoval bych bez starostí. Je to přece věc provozovatele, aby automat normálně fungoval.

Alena Kentour, 37 let, na mateřské dovolené, Zlín: Asi bych zaparkovala a zeptala se někoho dalšího.

Autor: Anna Macháčová