Jde o rozhovor bilanční. Jak tedy hodnotíte uplynulý rok na radnici?

Byl klidný a plný smysluplné práce. To klidný bych zdůraznil. Neřešíme problémy v koalici, atmosféra v radě a v zastupitelstvu je pracovní. Takže jsme měli ideální možnost plně se věnovat práci pro město a nemuseli řešit politiku. Chytání blech, jak jsem v minulém období označil fungování koalice, je snad minulostí.

Co se vám povedlo?

Je toho více, neberte však, prosím, toto mé vyjádření jako nějaké chlubení. Nabídnu fakta. Zahájili jsme rekonstrukci ulice Mostní, dotáhli definitivně do konce koupi torza a přilehlých pozemků na Jižních Svazích, opravili více než devět kilometrů chodníků, přibyly další úseky cyklostezek, máme stovky nových parkovacích míst, investuje se v místních částech, cena vody je zmrazená, centrum města je stále krásnější, stačí se rozhlédnout. Roste návštěvnost zoo, divadla i filharmonie, krásné akce nabídl další ročník Živého nejen náměstí, park Komenského byl zvolen nejlepším v rámci republiky, podporujeme různé charitativní projekty. Stalo se mnoho dobrých věcí, ze kterých můžeme mít všichni tady ve Zlíně společně radost.

A co se nepovedlo?

Slíbil jsem, že bude shozené torzo, což se nestalo. Už jsem se za to veřejnosti omluvil, mrzí mě to. Zaskočilo nás, jak je složité tento kolos odstranit. Pravda je, že jde o velkou hromadu betonu. Děláme nyní s kolegy vše pro to, aby torzo zmizelo v roce příštím. Nedostatků se dá najít více, ale snad už nic fatálního.

Co vás osobně potěšilo?

Určitě to, že lidé rádi chodí do zoologické zahrady, divadla a filharmonie. Život není jen o práci, ale také o zábavě a zážitcích. A tyto organizace je dlouhodobě poskytovat umí. Přispívají tak k lepší náladě Zlíňanů. A v blízké budoucnosti se těšme třeba na Řeku trávy a slůně v zoo a spoustu dalších skvělých představení v divadle a koncertů ve filharmonii.

Letos se objevila zpráva, že chcete v příštím roce kandidovat v krajských volbách. Je to tak?

Je to pravda. A hned vám řeknu i důvod. Spolupráce kraje a města se musí zlepšit. Některé problémy si Zlín sám nevyřeší, zejména dopravní. Jak dlouho už se třeba řeší obchvat Zálešné? Pokud bude mít město Zlín ve vedení kraje výraznější zastoupení než doposud, se spoustou věcí pohneme. A třeba i dokážeme přenést dobrou praxi z radnice na krajský úřad.

A vy osobně míříte do vedení kraje?

Už jsem v zastupitelstvu, ale v opozici. Jsme méně početní a tak naše šance prosadit podstatné věci je dost malá. Třeba se to změní. Jde mi hlavně o to, aby město Zlín mělo konečně silné slovo a mohlo realizovat věci, které může realizovat jen ve spolupráci s krajem. Na pozici lídra v našem hnutí se ale rozhodně netlačím. Bylo by však skvělé mít prvního hejtmana ze Zlína. Myslím tím skvělé pro město Zlín.

DENISA SPURNÁ