PŘEDPLATNÉ ZPRÁVY DO E-MAILU

Miroslav Zikmund by letos oslavil 105 let, jeho vila otevírá své virtuální brány

Miroslav Zikmund by 14. února 2024 oslavil 105. narozeniny.

Miroslav Zikmund by 14. února 2024 oslavil 105. narozeniny. | Foto: Pavel Otevřel; Zikmundova vila

Galerie Další 3 fotografie v galerii   >

Zikmundova vila ve Zlíně nastínila plány pro tento rok. Největší novinkou je zavedení virtuální prohlídky, díky které se stane dostupnou také seniorům a imobilním. Klasické komentované prohlídky vily pak budou obohaceny o video se záběry ze života Miroslava Zikmunda. V plánu jsou i besedy se zajímavými hosty.

Vila legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, jenž by právě dnes oslavil 105. narozeniny, bude nově přístupná prakticky všem. Jedinečná virtuální prohlídka, která byla připravena ve spolupráci s Technologickým inovačním centrem (TIC) a s podporou Fondů EHP, umožňuje prozkoumat krásu Zikmundovy vily online.

Návštěvnost Zlínského kraje stoupá. V roce 2023 překonala loňská čísla. Na snímku Archeoskanzen Modrá.
Návštěvnost Zlínského kraje stoupá. V roce 2023 překonala i předcovidový rok

„3D vizualizace jsme v Technologickém inovačním centru zvyklí používat k nejrůznějším účelům, např. pro žáky k zobrazení moderních profesí nebo v sociální oblasti pro zvýšení kvality života našich seniorů. Jsem velice potěšen, že jsme mohli rozšířit portfolio našich 3D aplikací o prohlídku Zikmundovy vily. Věřím, že virtuální procházka bude motivovat zájemce přijet do Zlína osobně a poznat odkaz Miroslava Zikmunda,“ doplnil Lukáš Trčka, jednatel TIC.

Vilu mohou zájemci virtuálně navštívit na jejím webu - zikmundovavila.cz/360.

Zpestření čeká i na návštěvníky, kteří zavítají do vily osobně. Vybrané termíny prohlídek jim obohatí video s unikátními záběry pana Zikmunda, posledního obyvatele vily, na různých místech uvnitř i v zahradě. Do finální podoby jej připravil cestovatel Petr Horký.

„Cílem projektu je zachovat ducha pana Zikmunda a přiblížit jeho život ve vile veřejnosti. Virtuální prohlídka a komentovaná videa také chtějí přenést na návštěvníky autentičnost a historii tohoto výjimečného místa,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila Dagmar Výlupková.

Do vily zavítají také vybrané osobnosti, aby pokračovaly v tradičních besedách, zde nazývaných „setkání na koži“. V první části roku by to měli být například architekt Josef Pleskot, malířka pocházející z rodiny slavných architektů, Barbora Šlapetová a vnuk Jiřího Hanzelky, Jakub Brynda.

Lidé kritizovali stav některých úseků chodníku u nedávno zrekonstruované křižovatky ulic Mostní a Březnická ve Zlíně.
Nový chodník u rekonstruované křižovatky ve Zlíně terčem kritiky

Nadační fond naváže i na loni započatou spolupráci s Baťovou vilou. Lidé tak budou mít možnost zavítat do obou slavných budov v jeden den, prozkoumat jejich odlišnosti a porozumět jejich historii a odkazu. Připravuje se i spojení s dalšími významnými zlínskými vilami.

Od rekonstrukce vily Miroslava Zikmunda uplynulo už 70 let a přes všechnu péči jeho bývalého majitele nyní vyžaduje její stav celkovou intervenci. „V současné době proto připravujeme ve spolupráci s architektem Petrem Všetečkou a s Ateliérem Krejčiříkovi projekt na renovaci prostor vily a zahrady a jejího oplocení. Měl by být připravený k realizaci do konce letošního roku,“ uvedl předseda nadačního fondu Čestmír Vančura.

O Zikmundově vile

Dům byl postaven ve funkcionalistickém stylu firmou Baťa v letech 1934-1935, a to jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu, vládního radu JUDr. Josefa Januštíka, který zde žil v pronájmu s ženou Marií do roku 1953. Už v roce 1942 ale vilu od firmy Baťa koupil oscarový režisér Elmar Klos, syn Marie Januštíkové z prvního manželství.

Klos tak zajistil Januštíkovým bydlení i po odchodu vládního rady z funkce. V roce 1953 byli Januštíkovi kvůli nepohodlnosti komunistickému režimu raději opouští Zlín. Klos tak objekt s rozlehlou zahradou čítající téměř 9 000 m2 prodal cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který společně s Jiřím Hanzelkou zpracovával v té době ve zlínských ateliérech své filmy z cest. Zikmund vilu nechal přestavět dle návrhu architekta Zdeňka Plesníka do dnešní podoby. O vybavení interiéru se postaral designér Miroslav Navrátil. Od roku 2000 je dům společně se zahradou zapsán mezi kulturní památky.

Miroslav Zikmund na Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020 Čestmíru Vančurovi. Ten ve shodě s přáním Miroslava Zikmunda založil nadační fond, který o dům pečuje. Díky podpoře Fondů EHP se unikátní prostor opředený celou řadou příběhů otevřel po téměř 90 letech privátního užívání veřejnosti.

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud