Městské části jsou výhodné pro všechny

O schválení městských částí požádala Unie zlínské zastupitelstvo, které o nich bude rozhodovat 18. prosince. Změna by se dotkla dvanácti tisíc obyvatel města. Zástupci Unie z Malenovic, Příluk, Lužkovic, Klečůvky, Vršavy a Niv tvrdí, že městské části jsou výhodné nejen pro ně, ale pro celý Zlín, protože mohou zajistit mnohem lepší dohled nad investicemi a jejich účelností.

„Už nás unavuje chodit donekonečna na radnici žádat, prosit, vysvětlovat. Všichni obyvatelé, tedy i místních částí, přispívají do rozpočtu města Zlína a mají právo na spravedlivý podíl na tomto rozpočtu, stejně tak na tom, aby si o svých záležitostech rozhodovali sami, když se stávajícím způsobem fungování nejsou spokojeni,“ uvedla předsedkyně předsednictva Unie Eva Štauderová.

Diskutujte na téma Samospráva místních částí Zlína - jste pro nebo nesouhlasíte? A proč? Váš názor nás zajímá. Hlasujte taktéž v anketě, umístěné vedle článku.

Členové Unie proto chtějí prosadit radnice městských částí s voleným zastupitelstvem a starostou, kteří budou mít garantovaný rozpočet, a mohou rozhodovat a také kontrolovat místní záležitosti.

„Je jasné, že velký celek dostává na jednoho obyvatele více prostředků. Peníze navíc by patřily centrálnímu městu. To zastává funkce, které je zbytečné dělat v malém,“ říká zastánce městských částí Evžen Babík z Lužkovic. Příkladem může být podle něj třeba svoz odpadu, který lépe zorganizuje právě statutární město.

K dosavadnímu členění města mají výhrady i v Malenovicích.

„Centrální radnici se tím ulehčí spousta starostí, když nebude muset řešit všechny záležitosti městských částí,“ podotkl za tamní příznivce nového přístupu k místním částem Bedřich Landsfeld z Malenovic.

Předsedkyně Unie dodává, že není podmínkou, aby zastupitelstva vznikla ve všech místních částech.

„Město nemusí být členěno celé na městské části, ale pouze tam, kde o to projeví zájem,“ podotkla Štauderová. Počet členů Unie podle ní není zřejmě konečný, protože někde občanská sdružení teprve zakládají.

Ondrová: Nesouhlasím

O tom, zda je cesta místních zastupitelstev pro krajské město schůdná, rozhodne zlínské zastupitelstvo zhruba za měsíc.

„Buď to schválíme, nebo zamítneme v prosinci. Zatím máme smluvené schůzky s lidmi, kteří zastupují tyto místní části,“ sdělila primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS).

Ona sama však se snahou o vznik malých samospráv nesouhlasí.

„Kdo je přesvědčený o tom, že chce zastupitelstvo jenom takové, které nebude mít žádné povinnosti, ale jenom práva, tedy že bude rozhodovat jenom o penězích, tak takové zastupitelstvo já osobně nikdy nepodpořím,“ řekla primátorka.

Unie však hodlá podle předsedkyně Štauderové předložit vlastní návrh statutu městských částí, který bude obsahovat práva i povinnosti.

„Tam patří rozhodování o vlastním územním plánu, rozvoji daného území i péče o svěřený majetek,“ vyjmenovala Štauderová.

Pokud jde o prosincové hlasování, svou volbu nechce předjímat například zastupitel Karel Jankovič (ČSSD). Nicméně se domnívá, že postačuje stávající systém, kdy zastupitelé navštěvují místní části, a že nemá příliš smysl vytvářet další instituce.

„Chce to najít si čas a komunikovat se všemi. Čím častější kontakt, tím lépe. Vyslechneme problémy obyvatel a můžeme je řešit,“ říká Jankovič.

I v případě zřízení místních samospráv by počet zastupitelů statutárního města zůstal stejný. Kvůli přerozdělení rozpočtu by však rozhodovali o nižších částkách a jejich vliv by se snížil.

Zatímco radnice dlouhodobě poukazuje na přílišnou nákladnost systému městských částí, nespokojenci naopak tvrdí, že mírné navýšení prostředků by se vrátilo v efektivitě práce pro městské části.