Sklepní prostory zlínského muzea pod malenovickým hradem jsou stále opuštěné. Zda je kraj nechá opravit, ukáže rozpočet

Současný ředitel muzea Antonín Sobek by si v ní dokázal představit sbírku minerálů. Sklepní prostory jsou však navlhlé, takže budou zřejmě vyžadovat úpravy. Budou na ně peníze? Ukáže krajský rozpočet.

Na neobvyklý pronájem kulturního zařízení upozornil vloni Deník. Někdejší šéf Muzea jihovýchodní Moravy Ivan Plánka tehdy argumentoval tím, že je údržba tamních prostor značně nákladná a neměl v podstatě jinou možnost. Představitelé kraje, který je zřizovatelem muzea, ale po celou dobu tvrdili, že neměli o existenci klubu tušení. Ředitel proto přišel na konci roku o třicetitisícovou odměnu. A dostal za úkol nájemní smlouvu vypovědět.„Jednání s nájemcem byla velice složitá, ale nakonec se je podařilo vyřešit smírnou cestou. Nebytové prostory vyklidil a předal muzeu k 7. květnu,“ připomněl mluvčí kraje Milan Plesar.

V současné době je část objektu pod hradem opuštěná. Náklady na její údržbu visí na bedrech muzea, které musí vyjít s rozpočtem přiděleným svým zřizovatelem. Pro jakoukoliv expozici jsou zatím prostory nepřijatelné.„Jsou navlhlé a dotkly se jich i nevhodné stavební zásahy. Než se tam něco začne dít, budou asi vyžadovat milionovou investici. Zatím je ale otázkou, kolik peněz připadne na kulturu a jak akutní bude zrovna tento případ,“ poznamenal krajský radní Jindřich Ondruš s tím, že rozpočet na příští rok by měl Zlínský kraj schválit v polovině prosince.

Návrhů na využití budovy je podle mluvčího kraje Milana Plesara několik. Konkrétní ale nebyl. Ředitel muzea Antonín Sobek by rád viděl v objektu další muzejní sbírku. „Chtěli bychom v tamních prostorách ukázat minerály,“ přiblížil. „Celou záležitost diskutujeme a řešíme,“ dodal pouze Sobek.Radní Ondruš by osobně v objektu upřednostnil nového nájemce jiných služeb před případnou expozicí. „Nejsem si jistý, nakolik by přilákala lidi cesta po schodech dolů do hlubin,“ nechal se slyšet Ondruš.