„Letos už kandidovat nebudu," potvrdil starosta. „Rád bych ale pokračoval ve státní správě, a využil tak svých dosavadních zkušeností," dodal.

Na otázku, co konkrétně bude dělat, však odpověděl, že tuto záležitost ještě nemá vyřešenu. Jedním z adeptů na starostovské křeslo je současný místostarosta a lídr Kandidátky mladých Martin Janík.

„Máme velký potenciál jak v mladých lidech, kterým nechybí chuť a energie, tak ve zkušených lidech, kteří už v životě něčeho dosáhli," nechal se slyšet.

„Zaměřit se chceme kromě jiného na projekty pro volnočasové aktivity pro všechny věkové skupiny, ať už jde o odpočinkové zóny, cyklostezky či hřiště. Jednou z priorit je i rekonstrukce koupaliště," prozradil.

Dle jeho slov chtějí také zlepšit čerpání dotací z EU, zaměřit se na rekonstrukce chodníků, komunikací a bezpečnost přechodů nebo třeba vytvoření stavebních míst pro udržení mladých rodin ve městě.

Vlastní kandidátní listinu pro letošní volby sestavilo také hnutí ANO 2011.

„Chceme jít mezi spoluobčany, diskutovat s nimi a získávat podněty, aby se oni stali součástí dění ve městě a necítili se odstrčeni od vytváření spokojeného žití ve Valašských Kloboukách," přiblížil plány na kampaň předseda místní organizace a lídr kandidátky Karel Janáč.

„I když předchozí zastupitelstva mají zásluhy v budování, je zapotřebí ‚zčeřit stojaté vody', protože mám pocit, že vše ‚jede' už jen setrvačností a ve stereotypu bez nových invencí a aktivit," dodal.

Jedničkou na kandidátce KSČM je Jaroslav Kovařík. „Naši kandidáti mohou nabídnout své bohaté zkušenosti s prací z obecních úřadů. Chceme do rozhodování o záležitostech města zapojit větší počet spoluobčanů a spíše spojovat odlišné názory," sdělil.

Co se programu týče, chtějí kromě jiného podporovat sociální bydlení, vytvořit prostor pro podnikání a tím i zaměstnanost a také se zasazovat o podporu kulturních a společenských organizací. „Také chceme na rekonstrukci koupaliště a dostavbu stadionu uvolnit tři miliony korun na každou z těchto akcí," řekl Kovařík.

S Václavem Šuchmou jako jedničkou na kandidátce jde do voleb ODS.

„Naši kandidáti nabízejí své bohaté zkušenosti s prací v soukromém i veřejném sektoru a chtějí se podílet na správě a budování města, které vytváří podmínky pro spokojené žití svých spoluobčanů," řekl. Volební program chtějí občanům představit formou volebních listů do každé domácnosti a osobním kontaktem.

„Kromě dobudování infrastruktury, podpory školství, kultury, sociální sítě, sportu, cestovního ruchu a životního prostředí chceme řešit letitý problém s vytvářením stavebních pozemků pro individuální bytovou výstavbu, ale i k rozvoji podnikání a služeb," prozradil.

„Máme kvalitní volební program, který řeší problémy obyvatel. Našim kandidátům na rozvoji města opravdu záleží," prohlásil lídr kandidátky ČSSD Karel Ptáček.

„V minulém volebním období jsem byl členem strategické komise, která zpracovávala nový strategický plán, takže máme jasnou představu o tom, jaké jsou silné a slabé stránky města, jaké máme příležitosti a co je třeba udělat," řekl. „Práce máme před sebou opravdu hodně a chceme ji zvládnout co nejlépe, aby se nám v Kloboukách dobře žilo," konstatoval.

Kandidátku KDU-ČSL vede ředitel Valašskoklobouckého podnikatelského centra Karel Šoman. Kontaktovat se jej však nepodařilo. Další seskupení, která podala v zákonném termínu kandidátní listiny do voleb, jsou Strana Práv Občanů a nezávislí kandidáti, Občané pro změnu, Valašské Klobouky – město pro život, a Nezávislí 2014.

Jejich zástupce se však nepodařilo kontaktovat nebo své volební programy teprve připravují.

ROMAN BUČEK