Historicky první mistrovství České republiky ve Freestyle BMX v disciplíně Park se vydařilo. Závodu, konaném pod záštitou mezinárodní cyklistické unie (UCI) a Českého svazu cyklistiky, se v Bikeparku v Brumově – Bylnici zúčastnilo 40 jezdců. Žádné kluby v Česku ale zatím neexistují. Proto všechno spadá pod Czech Freestyle BMX Association.

,,Freestyle BMX je extremní cyklistická disciplína, při níž jezdci využívají parku sestaveného z různých překážek a snaží se svoji jízdu vyplnit akrobatickými triky a technickými prvky. Na Valašsku se kromě zisku titulů českých šampionů také závodilo podle bodovacího systému UCI, který freestylistům umožní účast ve Světových pohárech a na mistrovství Evropy a mistrovství světa,“ letmo vysvětlil základní kritéria nové olympijské disciplíny člen asociace CFBA a člen komise BMX při Českém svazu cyklistiky Erik Figar.

V Brumově – Bylnici se soutěžilo ve čtyřech kategoriích. V jedné z nich byl úspěšný domácí dvanáctiletý František Bližňák. Ten vybojoval český titul v kategorii Junior. Do ní spadají i jezdci, kteří mají v den konání závodu 12 a méně let.

V hlavní mužské kategorii Elite Men skončil rodák z Valašských Klobouk dvacetiletý Kryštof Odehnal na pátém místě.

,,Bližňák je velkým freestylovým talentem a má nakročeno k úspěšné feestylové BMX kariéře. Také Odehnal je nadějným jezdcem. Jeho jízdy sice obsahovaly stylistické chyby, ale co do obtížnosti předváděl nejnašlapanější jízdy na mistrovství republiky,“ upozornil Figar.

Na Valašsku byly k vidění i další hodnotné výkony. Obtížnými triky bavili diváky hlavně Tomáš Beran, Kateřina Jalůvková a Ondřej Baranec.

 ,,Beran zajel čistou finálovou jízdu plnou obtížných triků. Jalůvková překvapivě porazila Nikol Přikrylovou a Barancovi sice zatím chybí obtížnější triky, kolo má ale pod kontrolou a dokáže se rychle přizpůsobit danému parku,“ prozradil ještě Erik Figar.

Porota na mistrovství republiky v Brumově - Bylnici byla složená ze zkušených českých jezdců. Tvořili ji Kryštof Mach, Jakub Hlubocký a Jan Šaml. Ten působil už i jako porodce na mistrovství světa v Anglii.

Na prize money bylo na šampionátu na Valašsku vyplaceno celkem 15 000 Kč.  

VÝSLEDKY MISTROVSTVÍ REPUBLIKY VE FREESTYLE BMX V DISCIPLÍNĚ PARK V BRUMOVĚ – BYLNICI 2020:

Elite Men:

1. Tomáš Beran, 2. Martin Habada, 3. Zdeněk Pešek.

Elite Women:

1. Kateřina Jalůvková, 2. Nikol Přikrylová, 3. Tereza Knapíková.

Kategorie Expert:

1. Ondřej Baranec, 2. Adam Hradil, 3. Jakub Meloun.

   Kategorie Junior:

   1. František Bližňák, 2. Jakub Hybler, 3. Matyáš Rola.