Osud stovek zaměstnanců je tak stále nejistý. Vedení Mitasu sice tvrdí, že se o práci bát nemusejí, ale přesunutí výroby zvažuje stále v rámci celé České republiky. Byť je pro něj prý prioritou Zlínský kraj.

Prioritou je údajně Zlínský kraj

„Stále zkoumáme možnosti nového závodu na pneumatiky, a to na území celé ČR," potvrdil PR manažer společnosti Jiří Šebek. „Zvažujeme různé varianty. Jednou z nich je také Holešov. Ať už výrobu přesuneme kamkoliv, naši zaměstnanci se obávat nemusejí. Nemáme v úmyslu propouštět," ujišťuje Šebek.

Pokud by se však výroba přesunula mimo Zlínský kraj, je otázkou, kolik zaměstnanců Mitasu by bylo ochotno za prací dojíždět. „K posunu možná dojde za dva až tři týdny, kdy budeme veřejnost informovat. Říkat teď cokoliv by byly jen spekulace. Zítra může být vše zase jinak," sdělil včera pouze Šebek. Podobně se vyjádřil i místopředseda představenstva společnosti Mitas a ředitel výrobního závodu Otrokovice a Zlín Josef Křemeček.

„V této věci není nic nového. Budeme veřejnost informovat, pokud se situace změní," sdělil Křemeček.

Přestože je podle vyjádření manažera Šebka jednou z variant i průmyslová zóna v Holešově, ve městě se proslýchá, že už vypadla ze hry. Oficiální stanovisko ale tamní úřad zatím nemá.

„Nemám oficiální informaci, že by sem firma jistojistě nešla. Za sebe mohu říci, že taková výroba, jakou se zabývá Mitas, do Holešova nepatří," vyjádřil svůj názor místostarosta Holešova Rudolf Seifert.

Připouští však, že město má pouze minimální možnost ovlivňovat obsazení průmyslové zóny.

„Je stanovena jako plocha pro investice, na druhou stranu se ale zapomnělo, že je pod ní velké jezero pitné vody, které zásobuje široký region," upozorňuje Seifert.

V Holešově novou továrnu nechtějí

Současně připomněl, že proti postavení továrny společností Mitas vznikly petice na celém Holešovsku. „Lidé mají strach, že by jejich výroba mohla vodu znečistit. V poslední době se už ale situace uklidnila," podotkl místostarosta. Důvodem je prý zatím nepotvrzená informace, že společnost z Otrokovic výrobu do Holešova nepřesune.

V průmyslové zóně, která vyšla Zlínský kraj na 1,5 miliardy korun, sídlí zatím společnost Industry Servis založená krajem. Jediným investorem je firma POKART, která zabírá 1,97 ha. Celý areál je velký 360 ha.

„Druhým investičním projektem je Technologický park Progress na rozloze 1,4 ha, zkušebně zprovozněný v minulém týdnu. Zahájili jsme jednání s budoucími nájemci. Další projekty jsou v různých stadiích příprav," přiblížil výkonný ředitel Industry Servis Jakub Černoch.

Proces obsazování průmyslového areálu je podle něj dlouhodobý. „Zájem investorů však přetrvává navzdory objektivním vnějším vlivům v podobě celosvětového útlumu růstu ekonomiky, a rozhodně není malý," ujišťuje Černoch. Ukazuje to prý mimo jiné úspěšné zahájení výroby v prvním areálu v zóně a uzavření předběžných smluv s dalšími investory. Přiznává však, že uskutečnění záměrů komplikují aktivity environmentálních skupin, které podle něj kolem projektu zóny rozpoutaly zbytečnou hysterii.

„Území zóny se nachází ve vnějším pásmu hygienické ochrany II. stupně, stejně jako celé město Holešov a některé přilehlé obce. V tomto území se nacházejí podzemní vody, nikoli ovšem „vodní jezero". Voda je čerpána z vrtů umístěných mimo vlastní areál průmyslové zóny," říká Černoch.

Investor, stejně jako správce průmyslové zóny, je prý povinen dbát na bezpečnost a nadstandardní ochranu životního prostředí včetně podzemních vod.

„Podle našich informací preferuje společnost Mitas umístění svého výrobního areálu v Otrokovicích, přestěhování do Holešova si stále ponechává jako alternativní variantu," doplnil Černoch.

Firma Mitas vyrábí v budově Barum Continental zemědělské pneumatiky od doby, kdy společnost koupila divizi zemědělských pneumatik od Continental AG v roce 2004.